juha na

Gusta juha za proljetno čišćenje: Isprobajte je! U ovu recepturu ulazi povrće s najjačim detoks učinkom

GREEN_300_listici_sredina

Sve u jednom loncu

Proljeće je idealno vrijeme za detoks, a povrće i začini, prepuni antioksidansa, mogu pomoći da iz svoga tijela izbacite toksine i pomognete mu da ima više energije i da bude zdravije. Donosimo vam popis povrća s najjačim detoks učinkom i recept juhe koja je odlična za čišćenje organizma.

S proljećem, kako se budi priroda, tako i naš organizam dolazi u stanje kada se priprema na aktivnije doba godine, duže dane i učestale promjene vremena. Ovo razdoblje godine izazovno je za naše tijelo, funkcioniranje hormona pa često kroz proljetni umor na naplatu dođe zimsko mirovanje i teža hrana. Stoga, proljeće je idealno vrijeme za detoks organizma, kojim ne samo što ćete tijelu pomoći da izbaci toksine već ćete ga opskrbjeti dodatnom dozom vitamina i antioksidansa i pomoći mu da bude spremno za ljeto i visoke temperature.

Uključivanje nekih vrsta povrća i začina u svakodnevnu prehranu može pomoći vašem organizmu da se pročisti i obnovi pa biste mogli biti u onoj skupini koja neće ni osjetiti tegobe proljetnog umora. Nema boljeg obroka od guste juhe s raznim povrćem koju možete začiniti s dva začina koja imaju detoks učinak na naše tijelo.

Povrće i začini koji čiste tijelo i ubrzavaju metabolizam

Definitivno u ovu skupinu namirnica ulazi zeleno lisnato povrće kao što su špinat, kelj, blitva i rikula jer su puni klorofila, koji može pomoći potaknuti detoksikaciju vašeg tijela, pročistiti krv i poboljšati funkciju jetre.

Sljedeća namirnica na popisu detoks povrća su šparoge koje su poznate po svojim diuretičkim svojstvima pa pomažu ispiranju toksina iz bubrega i podržavaju zdravlje jetre.

Artičoke su bogate cinarinom i silimarinom, spojevima koji promiču zdravlje jetre te pomažu u probavi i eliminaciji toksina.

Cikla je bogata antioksidansima i nitratima, poboljšava cirkulaciju krvi i funkciju jetre te je također odlična za detoks.

brokula

Brokula, ali i cvjetača, prokulice i kupus sadrže sulforafan, spoj koji potiče enzime koji štite organizam, ali i pune su antioksidansa koji se bore protiv slobodnih radikala. Naravno, ne smojemo zaboraviti češnjak, prirodni prebiotik, koji će blagotvorno djelovati na mikrobiom crijeva, a uz to snažna protuupalna i antioksidativna svojstva koja pomažu jetri u procesima detoksikacije.

Mrkva je bogata beta-karotenom kojeg tijelo pretvara u vitamin A, a podržava funkciju jetre i ispire toksine iz tijela.

Korijandar ima nevjerojatnu moć uklanjanja teških metala iz organizma, a celer hidratizira tijelo,  što može pomoći u smanjenju upala, podržavanju funkcije bubrega i ispiranju toksina iz tijela.

đumbir

Od začina spomenut ćemo đumbir i kurkumu koji imaju jak antioksidacijski učinak na tijelo, ubrzavaju metabolizam, a time i pospješuju probavu pa su odlična dopuna vašem proljetnom meniju.

Recept za gustu juhu od povrća

Ako većinu navedenih sastojaka stavite u lonac, dobit ćete gustu juhu koja će vas nahraniti, dugo držati sitima i pomoći u detoksu vašeg organizma. Juha može stajati u hladnjaku i do tri dana pa je možete pripremiti i u većoj količini. Juha je puna vlakana, antioksidansa i vitamina koji potiču prirodne procese detoksikacije tijela.

Sastojci

  • 1 velika glavica luka, sitno nasjeckana
  • 2 češnja češnjaka, sitno nasjeckana
  • 2 mrkve, narezane na kockice
  • 2 stapke celera, narezane na kriške
  • 1 velika šaka svježeg špinata ili kelja
  • 1 šalica nasjeckanog korijena peršina ili celera
  • 1 šalica nasjeckane brokule ili cvjetače
  • 1 poriluk
  • 1 šalica nasjeckane tikvice
  • 2 litre povrtnog temeljca ili vode
  • 1 žličica kurkume
  • 1 žličica đumbira, svježeg i naribanog
  • sol i papar po ukusu
  • maslinovo ulje

detoks juha

Priprema

U velikom loncu na srednje jakoj vatri zagrijte malo maslinovog ulja. Dodajte nasjeckani luk i češnjak te pržite dok ne postanu staklasti, oko 2-3 minute. Dodajte mrkvu i celer te pustite na vatri još nekoliko minuta dok povrće ne omekša.

Dodajte kurkumu i đumbir, promiješajte i kuhajte još minutu kako bi se oslobodile arome. U lonac dodajte preostalo povrće (špinat ili kelj, korijen peršina, brokulu, poriluk, cvjetaču, tikvicu) i dobro promiješajte.

Prelijte povrće povrtnim temeljcem ili vodom, pustite da proključa, a zatim smanjite vatru i kuhajte na nižoj temperaturi 20 do 25 minuta, dok povrće ne postane potpuno mekano.

Začinite solju i paprom po ukusu. Po želji, prije serviranja, možete dodati malo limunovog soka za dodatnu svježinu.

 

PHOTOS BY: Unsplash/Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.