Možete li zamisliti koncept – koristite krpe od tkanine umjesto toaletnog papira, operete ih i ponovno koristite? Slična ideja kao ona za platnene pelene. Neki tvrde da je ovo ekološki pristup odlaska na toalet, ali valja u obzir uzeti mnoge faktore, a ne samo nebacanje toaletnog papira u WC-školjku.
Što je zapravo “reusable” toaletni papir?
Riječ je o zamjeni za toaletni papir, načinjenoj od već korištenih komada tkanine, koji se koriste nakon velike nužde, a poslije upotrebe se ne bacaju nego peru i ponovno koriste. Tvrtka Net Zero Company na tržištu ima mnoge proizvode koji su održivi, a u cilju im je pozitivno utjecati na naš planet i svojim proizvodima smanjiti ugljični otisak. Na svome su TikToku pokazali kako se koristi održivi toaletni papir, odnosno krpice za čišćenje nakon velike nužde.
@netzerocompany Reply to @b526373883 We’ve gotten a lot of questions in the comments, so here’s a tutorial on how to use the cloths! 🧻 #reusable #sustainability #lowwaste #ecofriendly
No korištenje platnenog “papira” nužno izvlači pitanje higijene i održavanja jer, ako ga koristite jednom, u redu. Ponovna uporaba zahtijeva i određenu razinu higijenskih mjera, odnosno pranja nakon uporabe, a treba ih se strogo pridržavati. U suprotnome, jedan od opasnih faktora je prenošenje bakteriije E. Coli.
Kako temeljito i sigurno održavati krpice?
Ako se odlučite za ovakvo rješenje jer je prema vašoj procjeni bolje za okoliš, trebali biste se pridržavati sljedećih uputa o održavanju platnenog toaletnog “papira”.
Pohrana nakon upotrebe: Krpice bi se nakon upotrebe trebale pohraniti u neku vrstu spremnika – to može biti košara obložena plastičnom vrećicom za smeće ili posuda s otopinom octa, vodikovog peroksida ili drugih antibakterijskih kemikalija.
Pranje: Nakon što je spremnik pun, prljave krpe rukavicama prebacite u perilicu rublja. Nakon upotrebe rukavica, obavezno ih bacite i temeljito operite ruke, Dakle, najveća opasnost je bakterija E. Coli, koja inače obitava u određenoj mjeri u probavnom traktu (ponekad i u urinu), a da biste je “ubili”, potrebne su visoke temperature i izbjeljivač. Također, bakterija može ostati u perilici pa je dobro nakon pranja, pustiti još jedno “prazno” pranje sa sredstvom za dezinfekciju.
Dakle, krpice od tkanine umjesto toaletnog papira zvuče kao dobra ideja, ali dovodi se u pitanje dodatna potrošnja električne energije, sredstava za pranje i vode, i to sve u većim količinama, a koji su potrebni kako biste na pravilan i siguran način održavali krpice. Uzmite u obzir i rukavice, koje uglavnom nisu biorazgradive, a trebate ih baciti ili dezinficirati, što zahtijeva dodatna sredstva i vodu.
S druge strane, toaletni papir, koji se danas proizvodi, uglavnom je biorazgradiv i brzo se razgrađuje u kanalizacijskom sustavu. Možda ipak na ovoj ideji treba još malo poraditi…