Nažalost, još uvijek se svake godine na tisuće štenaca uzgaja na tvorničkim framama radi testiranja na razne toksične spojeve, od pesticida do farmaceutskih proizvoda. Među pasminama koje su evidentno najviše stradale u pokusima je britanska pasmina bigl. Zagovornici za prava životinja tvrde kako ove divne pse biraju za eksperimente prije svega zbog njihove poslušne prirode i velikog povjerenja koje pokazuju prema ljudima. Upravo osobine koje biglove čine divnim kućnim ljubimcima, presudile su njihovoj slobodi.
Uključujući biglove, podaci govore da se u SAD-u svake godine raznim pokusima podvrgava više od 50 milijuna životinja – pasa, mačaka, hrčaka, svinja, zečeva i ovaca.
Takva strašna sudbina zadesila je i Sidneyja, 9-godišnjeg bigla, koji je svoj život proveo u kavezu, sve dok ga nisu spasili iz organizacije Beagle Freedom Project, u rujnu ove godine.
Sidney je odnesen u laboratorij još dok je bio štene, a testiranja na njemu započeli su kada je imao samo 10 tjedana. Tijekom devet godina Sidey je bio izložen raznim toksičnim spojevima i zatvoren u skučenom kavezu. Njegov jedini kontakt s ljudima bio je hranjenje i podvrgavanje injekcijama.
Iz organizacije Beagle Freedom Project na svojim su društvenim mrežama podijelili snimku Sidneyjevih prvih koraka na slobodi, a prizor će vas duboko ganuti, kao i mnoge koji su ga vidjeli.