Marko Capek savjetuje kako imati zero waste Uskrs: ‘Ne zaboravite darivati svoju pažnju i vrijeme, a ne samo zamotane poklone’

GREEN_300_listici_sredina

Korisni savjeti i trikovi

Cilj Međunarodnog dana bez otpada jest potaknuti svakog pojedinca da smanji otpad na najmanju moguću mjeru, odnosno spriječiti njegov nastanak služeći se idejom kružnog gospodarstva. Za savjete kako imati zero waste Uskrs, pitali smo Marka Capeka, osnivača inicijative Održivi život.

Danas se obilježava Međunarodni dan bez otpada, a glavni cilj i poruka zero waste načina života jest iskorištavanje svake namirnice ili predmeta sto posto – da niti jedan dio ne završi u otpadu. Uskrs je idealna prilika da nježno uđete u svijet zero waste života ili isprobate neke nove trikove.

Savjete oko toga kako imati zero waste Uskrs s nama je podijelio Marko Capek, osnivač inicijative Održivi život, magistar inženjer elektrotehnike sa specijalizacijom iz područja obnovljivih izvora energije. Više od 10 godina bavi se zaštitom okoliša, a svoje je iskustvo stekao kroz desetogodišnji rad u Programu Ujedinjenih Naroda za razvoj, u Hrvatskoj i šire, te kroz svoja putovanja, istraživanja i aktivizam. Već deset godina proizvodi svu svoju kozmetiku, a zadnjih nekoliko godina živi bez plastike i zero waste načinom života.

Kakav je Uskrs blagdan kad je u pitanju zero waste način života? Stvara li više ili manje otpada u usporedbi s drugim blagdanima?

„Mislim da što se tiče konzumerizma Uskrs je manje ekološki invazivan nego Božić. No, ne smijemo zaboraviti da je Uskrs blagdan života i ponovnoga rađanja i zbog toga je dosta kontradiktorno da ga proslavimo na način koji je okolišu ili nama samima nezdrav. U našoj kulturi manje se poklanja za Uskrs pa samim time imamo i manje otpada.“

Budući da su u fokusu jaja – kako sve možemo iskoristiti ljuskice ili sirove žutanjke i bjelanjke koji ostanu nakon izrade pisanica?

„Ja koristim i jaja u cijelosti, odnosno kuham ih i takve bojam. Ako ih netko prazni, jaja mogu iskoristiti u kuhinji, a same ljuskice dobar su prijatelj u svakom kompostu. Posuđene i izmrvljeni ljuskice također možete dodate u prehranu raznih životinja u vašem kućanstvu.“

Kako napraviti eko pisanice?

„Od malena u mojoj obitelji bojimo jaja na prirodni način s ljuskama od običnog luka. Oko jaja sa starim koncima ili starim krpama ili izrezanim papirima napravimo ukrase i kuhamo ih 10-20 s ljuskama luka nakon čega ona dobiju prekrasnu prirodnu bakrenu boju. Tako se jaja mogu jesti bez bojazni da sadrže neki neželjeni sastojak. Jaja također možete bojati i s ciklom i kurkumom.“

Budući da se za Uskrs poklanjaju darovi, pogotovo najmlađima, kako i taj dio provesti na zero waste način

„I ja povremeno koristim papir za zamatanje, ali isto tako pokušavam koristiti ponovno iste papire koje sam sačuvao od prošle godine. Nikako ne preporučujem plastične omote jer je manje više jasna problematika plastike u svijetu. Možete koristiti i ukrasne vrećice, a mogu biti višekratne. Ono što je bitno je da biramo proizvode koji imaju manji ekološki otisak, koji nisu pakirani u ekološki invazivna pakiranja kao što su plastika, koji su sačinjeni od prirodnih materijala ili koje ste sami izradili.

Što napraviti s ostacima hrane nakon blagdana?

„U mojem kućanstvu nikada nema ostataka hrane jer volim kuhati i s iskustvom znam unaprijed isplanirati koliko će nama hrane trebati. Ako nešto ostane može se spremiti za kasnije a može se čak i zamrznuti. Čak i kolače koji su nam višak možete zamrznuti. Same otpatke od hrane kompostiram.“

Kako ne pretjerati s količinama?

„Kroz svoj privatni i poslovni život imao sam prilike vidjeti siromaštvo i glad diljem svijeta, ali i u Republici Hrvatskoj i iz toga razloga si nikad neću dozvoliti da bacim hranu. Ono čega svake godine bude previše su kuhana jaja. Nemojte skuhati previše jaja koja nećete moći pojesti. Smanjite drastično korištenje procesuiranog mesa kao šunka i slično jer ne sadrže zdrave sastojke.“

Dodatni savjeti za zero waste Uskrs

„Moj prijedlog je da ovaj Uskrs koristite prirodne ukrase kao što su prirodni cvjetovi, grančice i lišće te da birate papir umjesto plastike. Za ukrašavanje doma koristite prirodna jaja, papirnata ili drvena umjesto plastičnih.

Uzmite iz prirode samo onoliko koliko je dovoljno.

Nemojte koristiti umjetne boje jer pitanje je što ćete s tim jajem na kraju pojesti.

Kada idete u trgovine za Uskršnji shopping ponesite svoje vrećice i birajte višekratne opcije. Upravo sam se vratio s placa s nekoliko svojih starih plastičnih Tupperware posuda bez da sam potrošio jednu vrećicu kupio sam i puretinu i povrće. Na isti način ako ponesete svoj vlastiti spremnik na plac možete kupiti i sir i ribu i sve što vam je potrebno.

A ako baš želite kupiti čokoladnog uskršnjeg zeca i jaje u našim trgovinama neka vaša opcija budu oni zamotani u aluminij ili papir.

Nemojte zaboraviti darivati svoju pažnju i svoje vrijeme, a ne samo zamotane poklone. Probajte pokloniti nešto konstruktivno kao primjerice tečaj crtanja ili posadite još koje drvo.“

PHOTOS BY: Marko Capek, Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.