Nedaleko od poluotoka Yucatan, u blizini Meksika i Belizea, nalazi se najdublja plava rupa na svijetu, a otkrili su je znastvenici tek 2021. godine. Otad su u nekoliko navrata pokušali izmjeriti njezinu najdublju točku, ali nikad nisu došli do dna. Do sada su pokušavali u plavu rupu zaroniti brojni ronioci, ali riječ je o iznimno opasnom izazovu pa se mjerenje dubine preusmjerilo na pametnu tehnologiju.
Ograničena količina kisika u bocama i iznimno visok tlak na velikim dubinama najveće su prepreke za ronioce, ali morskih špilje mogu biti pune plina sumporovodika, što ronjenje opasnim, bez odgovarajuće obuke i opreme.
U početku se smatralo da je najveća “plava rupa” – poznata kao Taam Ja’ Blue Hole – dubine od 274 metra, ali u prosincu prošle godine izračuni su pokazali da je puno dublja od 420 metara. Prethodna netočna mjerenja bila su posljedica ograničenja tehnologije eho-sonde, koja koristi zvučne valove za određivanje.
U prosincu prošle godine znanstvenici su posegnuli za novom tehnologijom, koja daje preciznije rezultate, mjerni uređaj (CTD) koji bilježi provodljivost, temperaturu i dubinu. Nisu uspjeli doći do dna Taam Ja’ plave rupe, jer je sonda zaustavljena na 420 metara zbog nepoznatog razloga.
Plave rupe su vodom ispunjene vertikalne špilje, ili ponori, koji se nalaze u obalnim područjima gdje je tlo sastavljeno od topivih materijala poput vapnenca, mramora ili gipsa. Znanstvenicima su posebno zanimljive jer pretpostavljaju da na ovim dubinama živi nama potpuno nepoznati ekosustav.