Bademova stabla obično su među prvim koja cvatu, na prijelazu između ožujka i travnja u ovom jugoistočnom dijelu središnje europske zemlje. No, ove je godine sve uranilo i više od dva tjedna jer očaravajući prizori stabla u cvatu već traju. Područja uzgoja badema uključuju Kaliforniju, zemlje oko Sredozemnog mora, Čile i Australiju. Češka Republika, s obzirom na svoju hladniju klimu, definitivno je izuzetak.
“To zaista nije ništa neobično. Imali smo sličnu situaciju prije pet godina kad su bademi procvjetali ranije. Ali naravno, postoji rizik od mraza. Ovih dana smo malo nervozni jer se predviđa temperatura ispod nule i nekoliko jutara s mrazom bilo bi dovoljno da završimo bez žetve.”, rekla je Katerina Kopova, vlasnica lokalne obiteljske tvrtke koja proizvodi razne proizvode od badema, uključujući alkoholna i bezalkoholna pića, te pomaže održavati i razvijati šumu.
Kakva je povijest rijetke bademove šume u Češkoj?
Voćnjak na brdu iznad vinograda iznad grada Hustopeče osnovan je tijekom Hladnog rata, ubrzo nakon što su komunisti preuzeli vlast u Čehoslovačkoj 1948. godine. Iza Željezne zavjese, postojao je značajan nedostatak robe s Zapada, od banana do badema. Valute komunističkih država nisu bile konvertibilne i borba sa zapovjednim ekonomijama nije uspjela proizvesti dovoljno kvalitetnih proizvoda za prodaju u zamjenu za čvrstu valutu. Cilj je bio uzgojiti dovoljno badema za cijelu Čehoslovačku kako bi bila samodostatna. Nakon rata, Čehoslovačka je uvozila oko 300 vagona badema godišnje.
Stručnjaci su identificirali brdsko mjesto s nagibom prema jugu u blizini Hustopeče s jednom od najtoplijih klima u zemlji kao idealno mjesto dok su različite sorte testirane kako bi se osigurala najbolja moguća žetva. Do 1960. godine, šuma je imala oko 50.000 stabala koja su pokrivala površinu od oko 185 hektara, rijetkost u srednjoj Europi, piše EuroNews.
Bademi su korišteni u čokoladnoj tvornici i drugdje, ali veličina šume značajno je smanjena 1970-ih zbog niske proizvodnje. Umjesto toga, tamo su posađene marelice, koje su češće u Hustopeči. Godine 1989. Revolucija baršunastog petka srušila je komunistički režim i označila konačni udarac za šumu jer je tržište preplavljeno bademima iz drugih dijelova svijeta.
Bademova šuma postala je hit među turistima
Prije otprilike 15 godina, učenici lokalnih škola otkrili su da grad ima nešto izvanredno, te su potaknuli gradsku vijećnicu da stekne zanemarenu imovinu. Danas su gotovo 2.000 bademovih stabala koja cvatu u bivšoj šumi postala popularna točka za lokalno stanovništvo – i turistička atrakcija.
“Ovdje nikada nije bilo toliko ljudi,” rekao je Lukas Vitovsky, posjetitelj iz obližnjeg grada Brna.
Šuma je otvorena tijekom cijele godine, a mnogi je posjećuju i na jesen kako bi skupili bademe koji padaju s stabala. Mjesto nije samo “podsjetnik na povijest i mjesto za zabavu”, rekla je Kopova, već i mjesto za učenje jer “mnogi ni ne znaju kako izgleda badem u ljusci“.