Badem. Bajam. Mendula. Mindul. Sve su to nazivi jednog posebnog orašastog ploda koji je zaslužio imati svoj dan. Baš danas, 16. veljače!
Ovog puta nećemo mu počast odati samo navođenjem njegovih nutritivnih svojstva već s nekoliko sjajnih načina i recepata na koji badem možemo koristiti. Slatka koštica badema koja se uglavnom i koristi za jelo, sadrži veliku količinu proteina (20%), jednako toliko ugljikohidrata i čak 55% masti. Međutim, masti u ovom orašastom plodu kriju u sebi visokovrijedni vitamin E, koji sprječava začepljenost krvnih žila i time štiti od infarkta srca i moždanog udara. I iako nas ovakvi podaci oduševljavaju, badem nas ipak osvaja svim svojim gastro licima…ma i više od toga!
Bademovo mlijeko izvrstan je i zdrav napitak, pogotovo ako imate problema s laktozom iz kravljeg mlijeka. Ako imate čašu badema i malo meda, imate i ovaj sjajni napitak! Bademe ostavite namočene u vodi preko noći pa ih ujutro ocijedite i stavite u blender. Dodajte 4 čaše vode, blendajte u nekoliko navrata dok se sve jako ne usitni. Procijedite kroz gazu i voila, imate bademovo mlijeko koje možete finalno zasladiti po želji. Osim što nema laktoze, bademovo mlijeko u potpunosti je biljno te prikladno za sve one koji ne smiju ili ne žele koristiti mliječne proizvode. Pored toga, u bademovom mlijeku nema proteina koji uzrokuju alergiju na mlijeko.
Kad smo kod mlijeka, ne možemo preskočiti vrhnje za kuhanje. Nijedan umak nije zamisliv bez njega. Srećom, s bademom lako napravimo zdravo vrhnje. Pola šalice badema stavite u lonac s kipućom vodom i kuhajte ih oko tri minute. Procijedite ih i prstima odvojite kožicu.
Blanširane bademe stavite u blender s malo vode i usitnite. Vodu dodajte malo pomalo sve dok ne dobijete gustoću klasičnog vrhnja. Njoki, tjestenina ili lazanje? Sve može s bademom!
Ovaj dan proslavite palačinkama! Koje ste namazali maslacem od badema.
Iako ga je jednostavno napraviti, trebat će vam malo strpljenja. Stavite 1-2 čaše badema u blender. Možete dodati žlicu-dvije maslinovog ulja i malo soli. Cijeli postupak trajat će 10 do 12 minuta, tako da ćete više puta morati isključivati i uključivati blender. Sve dok ne dobijete teksturu maslaca! Maslac od badema možete pripremiti od svježih ili zapečenih badema. Zapečeni bademi maslacu će dati dodatnu aromu i lakše će ispustiti ulje što će pridonijeti kremastoj strukturi. Želite malo oplemeniti maslac? Slobodno se poigrajte začinima kao što su kakao ili cimet. Maslac možete napraviti i od kombinacije nekoliko orašastih badema poput lješnjaka i oraha.
Ako ste više za chillanje ispred TV-a, najbolje da Nacionalni dan badema proslavite kratkim beauty tretmanom u toplini svog doma!
Maska od badema i maslinovog ulja ujedno je i odličan piling. Sameljite šaku badema te im dodajte maslinovo ulje kako bi dobili homogenu pastu. Smjesu nanesite na lice i ostavite da odstoji desetak minuta, a zatim, uz pomoć tople vode, nježno masirajte kako biste masku uklonili sa lica. Na ovaj način ćete se riješiti mrtvih stanica kože, a maslinovo ulje će koži pružiti hidrataciju te vam koža neće ostati suha, što je veoma čest slučaj nakon pilinga.