Fasade na kućama

Inovativna sunčeva tehnologija: Fasade zgrada kao izvor toplinske energije

GREEN_300_listici_sredina

Nova znanstvena otkrića

Nova tehnologija omogućuje korištenje fasada zgrada za efikasnije dobivanje toplinske energije Sunca, potičući tako europsku industriju solarne toplinske energije.

Sunčev utjecaj na ljudski život ima raznolike dimenzije, uključujući biološke, razvojne te upotrebu sunca kao prirodnog resursa u znanstvenim istraživanjima. Stalna potraga za iskorištavanjem sunca kao izvora energije proteže se kroz godine, a znanstvenici su nedavno otkrili nove opcije kako dodatno optimizirati iskorištavanje sunčeve energije.

Fasade zgrada pružaju prilike za iskorištavanje veće energije Sunca

U Nizozemskom je gradu Eindhovenu 2022. proveden eksperiment koji je uključivao opremanje jedne zgrade panelima koji proizvode energiju iz sunca. Svi paneli, umjesto da proizvode električnu energiju poput fotovoltaičkih modula na krovovima, koriste se za dobivanje toplinske energije i postavljeni su na fasadu zgrade, piše Horizon Magazine. Sivi paneli, presvučeni aluminijem i slični laminatnom podu, zauzeli su 15 četvornih metara.

Renske Crone, jedna od korisnica stana u zgradi, bila je oduševljena. Kao rezultat testa, njezin dom i voda grijali su se obnovljivom energijom umjesto zagađujućeg prirodnog plina, čak i tijekom oblačnih dana, a računi za energiju su pali.

“Račun za struju bio je nula – pa tko ovo ne bi htio?”, rekla je Crone.

Nova tehnologija energije proizašla je iz istraživačkog projekta koji je primio financiranje EU-a kako bi se iskoristile sve vanjske površine zgrada umjesto samo krovova za proizvodnju energije. Projekt nazvan Envision trajao je pet godina do rujna 2022. godine. Inicijativa odražava pojačane napore EU-a u smanjenju emisija stakleničkih plinova iz zgrada u borbi protiv klimatskih promjena. Zgrade čine oko 36% emisija u Europi i dio su vala obnove zgrada u EU-u.

U EU-u je oko polovica fasada zgrada neiskorištena, ali tehnologija Envision koristi infracrveni spektar sunčevog zračenja, pružajući učinkovitije korištenje sunčeve energije od standardnih solarnih panela. Cijene ovakvih fasada variraju od 150 do 500 eura po četvornom metru, s vijekom trajanja od 30 godina i povratom investicije od 7 do 10 godina.

Nakon završetka Envision projekta, tehnologija je dobila zamah, a tvrtka Calosol, osnovana od strane Bart Ericha iz Envision tima, planira proizvesti 1.200 četvornih metara panela. Paralelno, CITYSOLAR projekt, pokrenut u prosincu 2020., istražuje transparentne solarni prozore za proizvodnju električne energije, s ciljem postizanja ravnoteže između učinkovitosti, prozirnosti i boje.

Iako se tehnologija trenutno testira samo u laboratoriju, prototip se očekuje u ranoj 2024. na Sveučilištu South Denmark, igrajući ključnu ulogu u daljnjem razvoju prema mogućoj komercijalizaciji. U dugoročnoj perspektivi, istraživači iz CITYSOLAR projekta teže ostvariti zgrade s nultom potrošnjom energije, zahtijevajući potpunu nadogradnju transparentnih ili polutransparentnih površina s razvijenom tehnologijom.

PHOTOS BY: Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.