Time će neizbježno solarna energija postati glavni izvor uopće, čak i bez ambicioznih klimatskih politika koje brojne vlade pokušavaju provesti.
Istraživanje koje su proveli znanstvenici za Sveučilišta Exeter i University College London, ukazuje na to da je došlo do sinergije između korištenja solarne tehnologije i procesa učenja tvrtki kako bi je učini što pristupačnijom.
Međutim, upozorava se da bi četiri “prepreke” to mogle spriječiti. Riječ je o dostupnosti stabilnih električnih mreža, solarnom financiranju u zemljama u razvoju, kapacitetu opskrbnog lanca, kao i političkom otporu u regijama gdje su mnoga radna mjesta povezana s industrijama fosilnih goriva.
Napredak obnovljivih izvora
Istraživači kažu da bi politike koje rješavaju te prepreke mogle biti učinkovitije od cjenovnih instrumenata kao što su porezi na ugljik u ubrzavanju prijelaza na čistu energiju.
“Napredak obnovljivih izvora energije znači da projekcije u kojima dominiraju fosilna goriva više nisu realistične”, izjavila je voditeljica istraživanja dr. Femke Nijsse iz Exeterova instituta za globalne sustave u priopćenju za javnost.
Sve je veće uvjerenje da će dramatično smanjena cijena obnovljive energije uvelike olakšati smanjenje ugljika u zemljama u razvoju, navodi se u priopćenju.
Inače, studija je dio projekta Ekonomija energetskih inovacija i tranzicije sustava (EEIST) koji financiraju Odjel vlade Ujedinjenog Kraljevstva za energetsku sigurnost i Net Zero i Zaklada dječjeg investicijskog fonda (CIFF ).
Međutim, istraživači upozoravaju da bi električni sustavi kojima dominira solarna energija mogli postati “zaključani u konfiguracijama koje nisu niti otporne niti održive, s oslanjanjem na fosilna goriva za energiju”.
Vlade bi se stoga trebale manje usredotočiti na sam prijelaz na solarnu energiju, a više na uklanjanje ove četiri prepreke, preporučuju znanstvenici.
To uključuje osiguranje opskrbe energijom kada sunca nema, na primjer putem vjetroelektrana i dalekovoda između regija.