Friends of Pando

Fascinantna znanost: Poslušajte kako zvuči korijenje najvećeg drveta na svijetu

GREEN_300_listici_sredina

Muzički koraci diva

Zaronite u fascinantni zvučni svijet Pando aspen šume, najvećeg živog organizma na svijetu te otkrijte očaravajuće vibracije ispod površine zemlje.

I dok obalne sekvoje zauzimaju titulu najviših stabala na planeti, “drhtavi div” u Utahu nadmašuje sva priznanja. Poznat kao šuma aspena Pando, zapravo je jedan masivan korijenski sustav s oko 47.000 genetski identičnih izdanaka koji tvore šumu drveća održavajući korijenski sustav.

Kako objašnjava neprofitna skupina Friends of Pando, drhtavi div nosi titulu najvećeg stabla prema težini, vrsti i površini zemlje. S najmanje 9.000 godina života, spada među najstarije živuće organizme na Zemlji.

Svi koji razmišljaju o misterijama izvanrednih organizama poput Pandoa mogu se diviti životnoj povijesti i svakodnevnim zbivanjima “drhtavog diva”. Naravno, znanstvenici istražuju ova pitanja, ali Jeff Rice i Lance Oditt krenuli su drugačijim putem istraživanja. Rice je audio inženjer, novinar i ton-dizajner s jakim interesom za snimanje divljih životinja, dok je Oditt izvršni direktor Friends of Pando.

Na 184. sastanku Akustičkog društva Amerike 10. svibnja 2023., par je opisao svoj rad na stvaranju “akustičnog portreta” Pandoa.

“Pando postavlja izazov našem osnovnom razumijevanju svijeta”, rekao je Rice. “Idea da ovaj divovski šumski kompleks može biti jedan organizam izaziva naš koncept pojedinca. Njegova ogromnost ponizuje naš osjećaj prostora.”

Tijekom 2022., dok je bio umjetnik-in-residence u Friends of Pando, Rice je koristio različite mikrofone kako bi snimio lišće, ptice i vrijeme Pandoa.

“Zvukovi su predivni i zanimljivi, ali s praktične strane, prirodni zvukovi mogu se koristiti za dokumentiranje zdravlja okoliša”, rekao je. “Oni predstavljaju zapis o lokalnoj bioraznolikosti i pružaju osnovu koja se može mjeriti u odnosu na promjene u okolišu.”

Poslušajte opuštajući zvučni krajolik Pandoe

Aspen drveće je zapaženo po mnogim osobitostima, ali možda nijedna nije toliko primjetna kao drhtavi listovi. Rice je bio posebno zainteresiran za zvuk vibracija koje prolaze kroz drvo za vrijeme oluje. S obzirom na to da korijenski sustav doseže oko 90 metara ispod površine, želio je vidjeti može li snimiti zvuk korijenskog sustava Pandoa. Oditt je identificirao potencijalna mjesta snimanja, i krenuli su raditi koristeći hidrofone.

Poslušajte zvukove ispod stabla

Objašnjavaju da zvukovi nisu nedvosmisleno povezani s korijenskim sustavom Pandoa, “ali nekoliko eksperimenata podržava tu ideju.” Mogli su pokazati da vibracije mogu prolaziti od drveta do drveta kroz tlo – što ima smisla. Kada su lupali po grani udaljenoj 90 metara, hidrofon je registrirao blagi udarac.

“To je slično kao dvije limenke spojene konopcem”, rekao je Rice. “Samo što ih je 47.000 spojeno ogromnim korijenskim sustavom.”

Isto tako, tijekom oluje, zvukovi snimljeni hidrofonom povećavali su se u skladu s intenzitetom oluje.

“Ovi nalazi su zanimljivi. Iako je sve počelo kao umjetnost, vidimo ogroman potencijal za uporabu u znanosti. Vjetar, pretvoren u vibracije (zvuk) i putujući korijenskim sustavom, također bi mogao otkriti unutarnje mehanizme ogromnog, skrivenog hidrauličkog sustava Pandoa na nedestruktivan način”, rekao je Oditt.

PHOTOS BY: Facebook / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.