download

Drvo je materijal budućnosti: Upoznajte ekipu koja radi vjetroturbine od ovog održivog resursa

GREEN_300_listici_sredina

Manje ugljičnog otiska

Riječ je o konstrukciji koja je visoka 150 metara, a koja ima generator od 2 megavata. Konkretnije, ima snagu da proizvede dovoljno energije za gotovo 400 domova, javlja Euronews.

Švedski start-up Modvion osmislio je poseban drveni toranj koji svojim postojanjem značajno utječe na smanjenje štetnih emisija CO2.

Naime, divovske konstrukcije vjetroturbina obično su napravljene čelika, materijala čija proizvodnja iziskuje značajne razine ugljičnog dioksida.

Paul Wennerholm, Modvion

Upravo zbog toga, ekipa iz Modviona nedavno je predstavila najviši drveni toranj vjetroturbine na cijelom svijetu. Ovo neobično zdanje smješteno je u blizini Göteborga na području jugozapadne Švedske.

Riječ je o konstrukciji koja je visoka 150 metara, a koja ima generator od 2 megavata. Konkretnije, ima snagu da proizvede dovoljno energije za gotovo 400 domova, ističu na svojim službenim stranicama.

Lako postavljanje 

Čelik – uobičajeni materijal koji se koristi za izgradnju vjetroturbina – omiljen je zbog svoje čvrstoće i izdržljivosti. Ali kako tornjevi postaju sve viši, logistika njihovog postavljanja postaje složenija.

Ogromni komadi metala teški su i teško ih je transportirati. Visoki čelični tornjevi zahtijevaju dodatnu snagu kako bi nosili vlastitu težinu.
Modvionovi laminirani drveni stupovi proizvedeni su od modula koji se lako slažu na kamione i ne trebaju dodatno ojačanje.

S većim omjerom čvrstoće i težine, omogućuju lakšu konstrukciju i mogu se sastaviti malom dizalicom. Osim toga, sloj vodonepropusne boje štiti ovakve vjetroturbine od vremenskih nepogoda.

Drvo iz održivih izvora

Do sada je Modvion postavljao samo drvene stupove na kopnu. Ali uz manje prilagodbe, kažu se da bi se njihove drvene konstrukcije mogle koristiti i na moru.

Emisije u životnom ciklusu 110 metara visoke čelične vjetroturbine iznose oko 1250 tona CO2, prema Modvionu. To je smanjeno za 90 posto – na oko 125 tona – za drveni toranj.

Po tornju je potrebno između 300 i 1200 kubika drva. Tvrtka koristi skandinavsku smreku iz šuma kojima se održivo upravlja, za koje ponovni rast nadilazi sječu.

PHOTOS BY: Modvion / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.