Amazona

Brazil i Francuska ujedinili snage: Žele zaustaviti sječu amazonske prašume do 2030. godine

GREEN_300_listici_sredina

Program vrijedan 1,1 milijardu dolara

Brazil i Francuska pokrenuli su investicijski program za zaštitu brazilskih i gvajanskih amazonskih prašuma uključujući 1 milijardu eura privatnih i javnih sredstava tijekom sljedećih četiri godine.

Obavijest je ovoj inicijativi objavljena je tijekom trodnevne posjete francuskog predsjednika Emmanuela Macrona južnoameričkoj zemlji, gdje je sletio u utorak u Belemu, blizu ušća Amazone, i dočekao ga je brazilski predsjednik Luiz Inacio Lula da Silva.

“Okupljeni u Belemu, u srcu Amazone, mi, Brazil i Francuska, amazonske zemlje, odlučili smo udružiti snage kako bismo promovirali međunarodni plan za zaštitu tropskih šuma,” rekli su u zajedničkom priopćenju, a njihova je obveza da zajednički djeluju kako bi zaustavili sječu amazonske prašume do 2030. godine kako bi pridonijeli usporavanju globalnog zagrijavanja dolazi dvije godine prije nego što će Brazil domaćin biti klimatskih pregovora COP30 u Belenu 2025. godine.

“Predsjednici su izrazili svoju predanost konzervaciji, obnovi i održivom upravljanju svjetskim tropskim šumama i suglasili su se raditi na ambicioznom programu, uključujući … razvoj inovativnih financijskih instrumenata, tržišnih mehanizama i plaćanja za ekološke usluge,” stoji u priopćenju, prenosi Reuters.

Na događaju je Macron odlikovao vođu domorodačke zajednice i aktivista za okoliš Raonija Metuktirea, iz plemena Kayapo, Nacionalnim redom Legije časti, najvišim francuskim odlikovanjem, za njegovu borbu za zaštitu prašume i prava domorodačkih naroda. Šef Raoni, koji je postao globalni simbol kampanje 1980-ih uz glazbenika Stinga uz sebe, predao je Macronu dokumente u kojima se osuđuje ekološki utjecaj planirane željeznice podržane od strane proizvođača soje na domorodačke narode, za koje je rekao da nisu slobodno konzultirani. Raoni je zamolio Lulu da ne odobri izgradnju 1.000 km (620 milja) dugog željezničkog pravca poznatog kao Ferrograo koji bi smanjio troškove agrobiznisa za prijevoz žitarica iz države Mato Grosso do luka na rijeci Amazoni i dalje na međunarodna tržišta.

Ujedinili snage nakon nesporazuma

Unatoč prošlim nesporazumima oko okoliša, odnosi između Francuske i Brazila oporavili su se od niskog stajališta 2019. godine kada je Macron predvodio val međunarodnog pritiska na tadašnjeg predsjednika Jaira Bolsonara zbog požara koji su harali Amazonom. Bolsonaro je optužio Macrona i ostale članice G7 da se odnose prema Brazilu kao “koloniji”.

“Nakon četverogodišnjeg pomračenja i virtualnog zamrzavanja političkih odnosa između naše dvije zemlje tijekom predsjedništva Bolsonara, mi smo u procesu ponovnog pokretanja bilateralnih odnosa i strateškog partnerstva s Brazilom,” rekao je francuski savjetnik predsjednika.

PHOTOS BY: Profimedia.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.