Jakarta tone i oko 40 posto površine grada već je ispod razine mora. Indonezisjka vlada planira prijestolnicu preseliti u Nusantaru, novi grad koji se već počeo graditi i koji se nalazi na istočnoj obali otoka Borneo. Izgradnja novog glavnog grada koštat će oko 35 milijardi dolara, a bit će dovršena tek 2045. Plan je da se tamo presele brojne državne institucije i oko 6000 državnih službenika. Ideja je da 2045. godine Nusantara bude “zelena metropola” koja će se u potpunosti napajati obnovljivom energijom.
Ovo nije prvi takav slučaj u svijetu
Brazil je već preselio svoj glavni grad iz Rio de Janeira u Braziliju 1960. godine, dok je Abuja zamijenila Lagos kao glavni grad Nigerije 1991. No, slučaj Indonezije je drugačiji jer se temelji na klimatskoj krizi. Posljednjih godina porast razine mora učinio je Jakartu gradom koji najbrže tone na svijetu, što je indonezijske vlasti natjeralo da razmotre alternative. Zbog pretjeranog crpljenja podzemnih voda, grad godišnje tone oko šest centimetara, a 40 posto grada već je ispod razine mora. Ekolozi upozoravaju da bi trećina Jakarte mogla biti pod vodom do 2050. godine ako se nešto uskoro ne promijeni, piše Business Insider.
Zašto Nusantara kao novi glavni grad?
Mjesto je odabrano zbog blizine mora i na temelju činjenice da je na ovom području relativno mali rizik od potresa, tsunamija i vulkanskih erupcija, a odabrao ga je još 2019. indonezijski predsjednik Joko Widodo. Također se kaže da odabir Nusantare odražava geopolitičku viziju predsjednika Widoda i podsjeća na osebujnu bit Indonezije. Ime Nusantara doslovno znači vanjski otoci.
Gradnja je počela prije dvije godine
Gradnja novog glavnog grada Indonezije počela je u ljeto 2022., a trenutno na gradilištima ima oko 200.000 radnika. Prema informacijama na stranicama ovog velikog projekta, u novoj prijestolnici za početak će živjeti oko pola milijuna ljudi. Do kraja ovog desetljeća u gradu planiraju izgraditi solarnu elektranu od 50 megavata i koristiti isključivo električna vozila.