Vrijeme je cvjetanja maslačka, a mi vam donosimo 3 provjerena recepta

GREEN_300_listici_sredina

Uberite zdravlje u svom vrtu!

Kao dodatak prehrani mnogi maslačak koriste za smanjenje šećera u krvi, a vjeruje se i da smanjuje kolesterol. Osim toga, sadrži vitamin A i C te željezo, natrij, kalij i fosfor.

Vrijeme je cvjetanja maslačaka, a travari smatraju da su svi njegovi dijelovi ljekoviti, dok farmaceuti tvrde da je ljekovit samo korijen maslačka. Ipak, brojni od njega rade čaj, sok, džemove, marmelade ili masti za tijelo.

Riječ je o korovskoj višegodišnjoj biljci porijeklom iz Euroazije. Raste u parkovima, uz putove, na livadama i neobrađenim vrtovima, a uspijeva i u visinskim dijelovima.

Najpoznatija vrsta je T. officinale, koja cvate od travnja do listopada. Nakon cvjetanja pojavljuje se sjeme, poredano kao zračna lopta, s mnogo sjemenki koje se šire pomoću vjetra.

Za što se koristi? 

Za koji god recept da se odlučite, savjetuje se da berbu obavite ujutro, kada se cvjetovi tek otvore, dok je vrijeme sunčano. Stručnjaci ističu da ih ne treba brati poslije kiše budući da tada nemaju dovoljno nektara. Pri tome, treba birati lokacije koje su udaljene od prometnica ili bilo kakvih sličnih onečišćenja.

U narodnoj medicini maslačak se koristi kao diuretik jer potiče rad bubrega, a vjeruje se i da smiruje želudac te čisti jetru. Kao dodatak prehrani mnogi ga koriste za smanjenje šećera u krvi, a vjeruje se i da smanjuje kolesterol. Osim toga, sadrži vitamin A i C te željezo, natrij, kalij i fosfor.

Posebno djelotvoran – korijen 

Korijen maslačka može se koristiti za olakšavanje želučanih tegoba, a djeluje i protuupalno. Umiruje probavni sustav i pomaže jetri u regeneraciji i čišćenju.

Valja istaknuti da se korijen maslačka vadi u listopadu tako da se ne zareže. Iskopani korijen se potom očisti od zemlje i opere te stavi sušiti na prozračno mjesto. Dobro osušeni korijen je jako smežuran, sivo bijele boje, a kad se prereže u sredini je žut.

Mnogi koriste i listove maslačka za čaj ili čak svježe za salatu. Pri tome također treba paziti da su listovi ubrani daleko od prometnica i drugog onečišćenja.

Recepti – marmelada od maslačka

Za marmeladu od maslačka potrebno vam je: 300 do 400 svježe ubranih cvjetova maslačka, voda, dva sitno nasjeckana limuna, dvije sitno nasjeckane naranče, čajna žličica limunske kiseline u prahu te kilogram smeđeg šećera.

Priprema: Cvjetove maslačka prelijte hladnom vodom te ih tako ostavite 24 sata. Nakon što procijedite cvjetove, zalijte ih s pola litre tople prokuhane vode (ostavite ju da se malo ohladi, nikako nemojte koristiti vrelu vodu).

Potom dodajte naranču, limun te limunsku kiselinu i šećer. Zajedno kuhajte oko pet minuta dok se šećer ne rastopi. Kada džem poprimi boju meda, maknite ga s vatre, pustite da se ohladi potom procijedite preko gaze. Zatim ga kuhajte još dvije minute i ulijte u čiste tople staklenke.

Čaj od maslačka 

Potrebne su vam dvije žlice korijena maslačka te 250 ml vrele prokuhane vode.

Priprema: Korijen maslačka prelijte vodom i ostavite ga da odstoji desetak minuta, a potom ga procijedite.

Preporučuje se piti dvije šalice dnevno, jednu ujutro i jednu navečer, ali pola sata prije jela.

Sok od maslačka 

Za pripremu soka od maslačka potrebne su vam tri šake lista maslačka te 50 ml vode.

Priprema: Navedene sastojke stavite u sokovnik, a potom kroz gazu procijedite. Gotov sok preporučuje se držati u hladnjaku te uzimati tri puta dnevno po jednu žlicu.

Vjeruje se da je sok od listova maslačka koristan u borbi s proljetnim umorom te da potiče izlučivanje tekućine.

 

 

PHOTOS BY: Unsplash, Pexels, Guliver image / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.