Tri razloga zašto je baš ova biljka postala kraljica interijera: Kroz nju ‘teče’ zmajeva krv i može narasti do 3 metra

GREEN_300_listici_sredina

Zeleni prijatelji doma

Dracenu ili zmajevac, biljku s prekrasnim i bujnim listovima, ljubitelji biljaka često biraju za svoj dom ili uredski prostor. No razlog zašto je ova lončanica afričkog porijekla na glasu kao 'kraljica interijera' nije samo estetski dojam koji ostavlja...

Biljka koju za svoj dom rado biraju “početnici”, ali i oni koji su iskusni u njezi biljaka jest dracena ili zmajevac. Kako je prilagodljiva životu u zatvorenom prostoru, postala je jedna od najpopularnijih biljaka za ukrašavanje interijera.

Zašto je dracena najtraženija lončanica?

Biljke biramo da nam životni prostor učine ljepšim i ugodnijim za život. No one ga ujedno čine i zdravijim jer su prirodni čistači zraka. Jedan od razloga zašto je zmajevac prvi izbor upravo je njegova nevjerojatna sposobnost pročišćavanja zraka. Ova biljka oslobađa kapljice koje smanjuju količinu prašine i eliminiraju štetne tvari.

Idealna je za zatvorene prostore jer njezina veličina varira. Raste sporo, stoga, ako je ne presađujete u veću teglu, možete je zadržati na visini do 30 cm. S druge strane, ako odaberete pravu vrstu i redovito je presađujete u veći životni prostor, dracena može narasti od 1,5 m do 3 m.

I posljednji razlog, koji nije zanemariv, dracena nije zahtjevna za održavanje i uz to – izgleda prekrasno.

Biljka o kojoj postoji legenda

Dracena ili zmajevac porijeklom je s afričkog kontinenta, točnije s Madagaskara, a naziv biljke potječe od latinske riječi “drakaina”, što znači ženski zmaj.  Zabilježeno je oko 150 vrsta dracene, a najpoznatija od njih je Dracena draco ili obični zmajevac, porijeklom s Kanarskih otoka, koja u svome prirodnom staništu može narasti i više od 15 metara.

U kori ove biljke nalazi se crvena smola zbog koje je i dobila ime – zmajevac jer postoji legenda da je biljka izrasla na mjestu gdje je prolivena zmajeva krv nakon što je izgubio život boreći se protiv slona.

U vrtnim centrima možete pronaći nekoliko vrsta koje se uzgajaju kao sobne biljke – Dracaena marginata (može narasti do 1,5 m), Dracaena lemon lime, Dracaena yellow, Dracaena fragans (Drvo života, može narasti do 1,5 m), Dracena reflexa pleomele, Dracena tricolor, Dracaena steudneri (može narasti do 3 m) i Song of Jamaica.

Pazite na vlažnost zraka i tla

Iako dracena treba obilje svjetlosti, nikako joj ne odgovara izravno sunčevo svjetlo jer u takvim uvjetima može doći do opeklina i oštećenja na listovima. S druge strane, zbog manjka svjetlosti, može imati nezdravu, odnosno blijedu boju listova.

Ova biljka se zalijeva tek kada joj tlo postane potpuno suho, a preporučuje se da joj jednom tjedno poprskate listove vodom. Kako je konstantna vlažnost u tlu jedan od najvećih neprijatelja zmajevca, izbjegavajte tuširanje biljke ili prečesto i obilno orošavanje listova. No iako ne podnosi vlažno tlo, za pravilan rast treba joj veća vlažnost zraka. Šteti joj suh zrak, posebno tijekom zimskih mjeseci kada se griju zatvoreni prostori. Također, biljka je osjetljiva na nagle promjene temperature, propuh i često premještanje.

Minimalne temperature za pravilan razvoj dracene tijekom ljetnih mjeseci su 23 do 26°C, a zmi je držite  u prostorijama s temperaturom između 15 i 18°C.

Držite je dalje od kućnih ljubimaca

No ova biljka može biti toksična za kućne ljubimce pa pripazite da mačka ili pas ne grickaju ili jedu listove dracene. Iako je riječ o obliku trovanja, najčešće ne završava kobno. Djeca mogu biti osjetljiva na sokove ove biljke te se može pojaviti blagi osip i svrbež na koži pa i njih držite podalje.

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.