ljekoviti luk naslovna

Stari narodi smatrali su ga svetom biljkom: Ne odbacujte ga zbog mirisa, crveni luk je ljekovit

GREEN_300_listici_sredina

Zdravlje iz hrane

Ako izbjegavate crveni luk zbog njegovog mirisa, pokušajte nekako nadvladati odbojnost. Naime, ovo je povrće pravi izvor zdravlja, ali u svome sirovom obliku.

Iako je mnogima miris crvenog luka neugodan i zaobilaze ga u širokom luku, ova biljka neizostavan je sastojak u kuhinji ako želite da vas smatraju dobrim kuharom ili kuharicom. No crveni luk nije dobar samo zbog okusnih pupoljaka vaših ukućana ili gostiju, riječ je o povrću koje se smatra ljekovitim.

Znate li da su ga stare civilizacije u mnogim dijelovima svijeta smatrale svetom biljkom, a u Mezopotamiji i Egiptu uzgajao se još prije 6000 godina. Egipćani su ga koristili kod svojih vjerskih obreda i smatrali biljkom koja daje snagu.

ljekovita svojstva luka

Iako se ljuska luka često odbacuje, kao i zeleni listići, upravo ovi dijelovi biljke imaju najveću koncentraciju svih korisnih nutrijenata.

Bogat spojevima s antimikrobnim, antibakterijskim, antivirusnim i antioksidacijskim djelovanjem

Posebno ljuska crvenog luka bogat je izvor raznih fenolnih komponenata koji imaju jako antimikrobno djelovanje. Također, ova biljka smatra se najbogatijim izvorom flavonoida, koji u “suradnji” s fenolima imaju jako antioksidacijsko djelovanje. Od flavonoidnih spojeva luk obiluje kvercetinom, koji u kombinaciji s vitaminom C može imati i antivirusno djelovanje pa ovo povrće preporučuje jesti sirovo kod oporavka od gripe i ostalih respiratornih viroza.

Ako mislite da u crvenom luku nema vitamina, varate se, on sadrži vitamine B i C. Zbog visokog udjela vitamina C, crveni luk djeluje kao snažan antioksidans. U 100 g bijelog dijela mladoga crvenog luka ima oko 8,5 miligrama vitamina C, dok u zelenim listovima čak više od 38 miligrama.

Uljni ekstrakti crvenog luka sprečavaju djelovanje dviju vrsta bakterija: Staphylococcus aureus i Salmonella enteritidis te triju vrsta plijesni: Aspergillus niger, Aspergillus flavus i Aspergillus fumigatus kao i Penicillium cyclopium.

Gdje se pokazuje njegovo ljekovito djelovanje?

Smatra se da crveni luk poboljšava apetit, a osobama koje pate od opstipacije (zatvora) pomaže regulirati rad crijeva i redovitost stolice, ali se ne preporučuje se osobama s osjetljivim želucem.

Crveni luk također sadrži biljni hormon sličan inzulinu pa se preporučuje oboljelima od dijabetesa, a vjeruje se i da ima sposobnost podizanja oslabljene spolne moći. Ima i antiupalno djelovanje, a pokazao se ljekovit kod upale grla i bronhitisa.

ljekovita svojstva crvenog luka

Crveni luk je odličan diuretik pa se preporučuje oboljelima od reumatizma, gihta, artritisa, kod smanjene funkcije bubrega i otežanog mokrenja. Poznata je i primjena crvenog luka za njegu kose, a može se primijeniti i za njegu lica i noktiju.

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.