Sunčeve zrake mogu prouzročiti opekotine, prerano starenje kože i čak povećati rizik od raka kože. Kako bismo se zaštitili od ovih štetnih učinaka, važno je koristiti kreme za sunčanje, čak i kada se čini da sunce nije previše jako. Kreme za sunčanje djeluju kao štit koji blokira ili apsorbira štetne UV zrake, smanjujući rizik od oštećenja kože. Redovito korištenje krema za sunčanje ne samo da štiti od trenutnih opeklina, već također može spriječiti dugoročna oštećenja kože poput rano nastalih bora i tamnih mrlja.
Dok su mnogi komercijalni proizvodi za sunčanje učinkoviti, često sadrže kemikalije koje mogu biti štetne za naše zdravlje ili okoliš. Zato mnogi ljudi traže prirodne alternative koje nude zaštitu bez dodatnih kemikalija.
Sastojci:
Kokosovo ulje: bogato antioksidansima, hidratizira kožu i pruža lagani prirodni faktor zaštite od sunca.
Shea maslac: pruža dodatnu hidrataciju i štiti kožu od isušivanja.
Cinkov oksid (ne-nano): prirodni mineralni filter koji pruža široki spektar zaštite od UVA i UVB zraka.
Ulje mrkve: bogato beta-karotenom, pomaže u održavanju zdrave boje kože i štiti je od oštećenja uzrokovanih suncem.
Esencijalna ulja (opcionalno): dodaju dodatni miris i mogu imati dodatne blagodati za kožu.
Upute: U manju posudu dodajte 1/4 šalice kokosovog ulja i 2 žlice shea maslaca. Lagano zagrijte smjesu na laganoj vatri dok se shea maslac ne otopi i smjesa postane tekuća. Maknite smjesu s vatre i dodajte 2 žlice cinkovog oksida i 1 žlicu ulja mrkve. Promiješajte dok se sve sastojke ne sjedine. Ako želite dodati esencijalna ulja, dodajte nekoliko kapi po izboru i dobro promiješajte. Ostavite kremu da se malo ohladi, a zatim je prebacite u staklenku ili posudu s poklopcem.
Osim korištenja krema za sunčanje, postoji nekoliko dodatnih načina kako se možemo zaštititi od štetnih učinaka sunčevih zraka.
Nošenje zaštitne odjeće koja pokriva veći dio tijela, poput dugih rukava i hlača, može pružiti dodatnu zaštitu od sunca. Također, nošenje šešira sa širokim obodom može zaštititi lice, uši i vrat od izravnog sunčevog zračenja. Traženje hladovine tijekom najtoplijih dijelova dana, poput podneva, također može smanjiti izloženost suncu. Kada ste na otvorenom, posebno tijekom sunčanih dana, važno je nositi sunčane naočale s UV zaštitom kako biste zaštitili oči od štetnih UV zraka. Redovito hidratiziranje kože nakon izlaganja suncu također je važno za održavanje njezine hidratacije i zdravlja. Osim toga, važno je biti svjestan znakova opeklina od sunca i odmah se skloniti u hlad kako bi se izbjegla daljnja oštećenja kože. Kombinacija ovih mjera zaštite može pomoći u osiguranju sigurnog i ugodnog boravka na otvorenom tijekom sunčanih dana.