Cirkularna ekonomija pruža rješenje za gospodarski rast bez zagađivanja okoliša, a glavni je cilj ovog modela ponovna upotreba i recikliranje postojećih sirovina i proizvoda na što duži vremenski rok. Novo izvješće Mreže za cirkularnu ekonomiju (CEN) i Nacionalne agencije za nove tehnologije, energiju i održivi gospodarski razvoj (ENEA) usporedilo je pet najvećih gospodarstava EU i njihovu posvećenost održivoj proizvodnji i potrošnji.
Evo kako stoje Italija, Francuska, Njemačka, Španjolska i Poljska kad je riječ o gospodarenju otpadom, inovacijama i ekološkoj održivosti.
Italija je prednjači u cirkularnoj ekonomiji
Izvješće CEN-a i ENEA-e pokazalo je da od navedenih pet zemalja, Italija ima najučinkovitiju cirkularnu ekonomiju. Studija je usporedila zemlje EU koristeći pet kategorija: proizvodnja i potrošnja; gospodarenje otpadom; sekundarne sirovine; konkurentnost i inovacije te ekološka održivost.
Iako svaka od ovih zemalja stavlja prioritet na cirkularnu ekonomiju, Italija je bila u vodstvu sa 45 bodova, Njemačka je druga sa 38 bodova, a Francuska treća sa 30 bodova. Poljska i Španjolska u ovome ocjenjivanju dobile su 26 bodova.
Španjolska ima najnižu potrošnju novih resursa
Španjolska, prema ovim podacima, ima najnižu potrošnju novih resursa po stanovniku u 2022. godini, što je 9,8 tona. Za njom slijedi Italija sa 12,8 tona po stanovniku, zatim Francuska, Njemačka i Poljska.
Gospodarenje otpadom
Kada je gospodarenje otpadom u pitanju, Italija je u samom vrhu, što pokazuje stopa recikliranja koja je između 2017. i 2022. godine u porastu za 3,4 posto. U 2022. godini stopa recikliranja u Italiji iznosila je 49,2 posto, što je blizu zacrtanih ciljeva EU. Njemačka se posebno isticala u recikliranju gradskog otpada s postotkom od 69,1 posto u usporedbi s prosjekom EU od 48,6 posto.
Francuska najbolje koristi sekundarne sirovine
Treća kategorija ocjenjivanja bavila se stopom upotrebe već korištenih materijala, omjer sirovina koje su ponovno vraćene u proizvodnju i ukupnih sirovina koje koristi određena zemlja.
Ovdje se istaknula Francuska (19,3 posto), Italija je bilježi 18,7 posto, Njemačka je bila tek iznad prosjeka EU sa 13 posto, dok su Poljska (8,4 posto) i Španjolska (7,1 posto) na začelju.
Njemačka je na vrhu s inovacijama
U kategoriji inovacija, vodi Njemačka, i to s najvećim ulaganjem u cirkularnu ekonomiju jer je potrošila 31,5 milijardi eura u 2021. godini. Potom slijede Francuska s uloženih 20,4 milijarde i Italija sa 12,4 milijarde.
Što se tiče zaposlenosti, Njemačka je bila na vrhu sa 785.000 radnika angažiranih na poslovima povezanim s cirkularnom ekonomijom u 2021. godini, dok je Italija imala 613.000, a Francuska 524.000. Također, Njemačka ima najmanji ugljični otisak, ali najviše emisije stakleničkih plinova.