Donosimo vam recept za slasne i zdrave tortilje bez stvaranja otpada

GREEN_300_listici_sredina

Homemade i zero-waste

Nažalost, često se nađemo u situaciji da nam nakon nekog jela ostanu ostaci hrane koji kasnije završe u otpada ili predugo čuvamo namirnicu kojoj na kraju istekne rok valjanosti. Kako biste smanjili otpad od hrane i istodobno svome organizmu pružili nutritivno bogato jelo, donosimo vam odličan recept za tortilje koristeći namirnice koje već imate.

Kada govorimo o ostacima hrane za punjenje tortilja, to može biti grilano povrće od jučerašnje večere, jaja od doručka koja niste uspjeli pojesti, ostatci salate koju ste imali za ručak ili vam je jednostavno u frižideru ostalo raznog neiskorištenog povrća. To se u principu odnosi na sve namirnice što samostalno ne bi bile dovoljne za jedan cijeli obrok, ali ako ih spojite dobit ćete odlično punjenje za tortilju.

Ovisno o tome što volite, u tortilju možete dodati što god poželite. Nama najdraža i najjednostavnija kombinacija je kada u tavi zagrijemo ostatke povrća koja su nam ostala od prijašnjeg jela, na tortilju namažemo humus, dodamo malo svježe salate i jelo je gotovo. Na ovaj način ste dobili vrlo jednostavno, zdravo i brzo jelo, bez stvaranja dodatnog otpada. Dapače, smanjili ste mogućnost bacanja hrane i iskoristili namirnice u potpunosti.

Kako bi ovo jelo bilo u potpunosti bez otpada, to znači da biste trebali napraviti i svoje tortilje. Srećom to je vrlo lagan proces, a super je što ih možete napraviti za vikend kada imate više vremena i zatim ih čuvati u hladnjaku ili zamrzivaču. Osim toga, tortilje koje radite kod kuće će biti puno zdravije zato što sadrže puno manje masti u usporedbi s većinom komercijalno izrađenih tortilja.

Za tortilje potrebno je samo par sastojaka koje obično uvijek imate u svojoj kuhinji. No ovdje vam donosimo zdraviju verziju tortilja čiji je recept vrlo jednostavan i lagan, no s jednim dodatnim zelenim sastojkom.

Da biste napravili ove zdrave tortilje potrebno vam je:

  • 3 šalice baby špinata
  • 1/4 šalice vode (plus još po potrebi)
  • 2 šalice brašna od pira (plus još po potrebi)
  • 1/2 žličice soli

Postupak:

  1. Skuhajte špinat s vodom (4-5 min) dok ne omekša.
  2. Prebacite ga u blender kako biste dobili pire (dodajete vode po potrebi, toliko da dobijete jednu šalicu pirea).
  3. U drugoj posudi pomiješajte pirovo brašno i sol.
  4. Dodajte pire od špinata i miješajte dok se brašno potpuno ne upije.
  5. Ako vam se smjesa čini prevlažna ili ljepljiva, za pomoć možete dodati još malo brašna od pira.
  6. Na ravnu površinu pospite brašna, i premjestite tijesto te oblikujte u cjepanicu.
  7. Podijelite tijesto na oko 12-15 dijelova (ili ovisno o tome koju veličinu tortilje želite) i rukama oblikujte te dijelove u kuglice.
  8. Kuglice od tijesta dobro posipajte brašnom od pira i razvaljajte svaku.
  9. Zagrijte tavu na srednje jakoj vatri i dodajte tortilju, pecite 1-2 minute sa svake strane.
  10. Svaku gotovu tortilju pokrijte čistim ručnikom dok ne budete spremni za jelo. Ručnik će zadržati paru kuhanih tortilja dok se hlade, održavajući ih mekanima i fleksibilnima.
    .

Ovakve tortilje možete čuvati u hladnjaku otprilike tri do četiri dana, dok će u zamrzivaču trajati i do šest mjeseci. U ovom receptu smo višenamjensko brašno zamijenili s brašnom od pira, koje je nerafinirano brašno i mnogo zdravije, no možete iskoristiti i većinu drugih vrsta.

Pir je bogat vitaminima i mineralima poput magnezija, kalcija, selena, željeza, mangana, cinka, vitamina E i vitamina B-kompleksa. Bogat je bjelančevinama i ima manje kalorija od pšeničnog brašna, a lakše se i probavlja od pšeničnog. Dodajući špinat, ove tortilje su postale bogatije vlaknima i proteinima.

PHOTOS BY: Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.