U Nacionalnom parku Kruger u Južnoj Africi uhvaćen je trenutak igre rijetkog ružičastog slonića. Slonovi su obično sive boje, ali ovo maleno mladunče, koje pripada rodu Loxodonta, ima ružičastu kožu i svijetlu dlaku kao rezultat nasljednog stanja poznatog kao albinizam – genetskog poremećaja koji zaustavlja proizvodnju molekule melanina, odgovorne za pigment u očima, kosi i koži.
Rijetko stanje “javlja se samo jednom u svakih 10.000 rođenih” divljih sisavaca, rekao je Theo Potgieter, safari vodič koji je snimio mladog slona za Live Science.
Watch a rare pink albino elephant baby playing by a waterhole in adorable footage https://t.co/9RYASAlJ3N
— Live Science (@LiveScience) February 23, 2024
Prema Potgieteru, procjenjuje se da je slon star oko godinu dana, a njegov albinizam rijetka je pojava i javlja se samo kada oba roditelja nose mutirani gen i prenesu ga na potomke.
Albinizam uzrokuje slabovidnost jer nedostatak pigmenta prekida razvoj očiju, što može utjecati na sposobnost životinje da traži hranu ili uspješno prati i lovi plijen. Odsutnost obojene dlake, ljuski ili kože znači da često gube sposobnost prikrivanja u okolini, čineći im teže skrivanje od predatora ili plijena.
Mladunče se čini potpuno prihvaćenim među čoporom u nacionalnom parku što je izrazito važno jer su neka istraživanja pokazala da su životinje s albinizmom ponekad izopćene od pripadnika iste vrste, što može dovesti do toga da pojedinci vode osamljeni život.
Međutim, u istom nacionalnom parku, Potgieter je već vidio albinizam kod mladih slonova i rekao da su oba mladunca očigledno potpuno prihvaćena među čoporom. “U oba iskustva dva različita pojedinca, ostatak čopora činio se vrlo zaštitnički i strpljiv u prisutnosti tih mladih jedinki”, rekao je Potgieter.
“Uvijek je privilegija biti svjedok ovih izuzetno rijetkih i posebnih životinja”, dodao je Potgieter.