Image: 124674184, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no

Ovo je potpuno zanemareno povrće, a znanstveno je dokazano da je najzdravije

GREEN_300_listici_sredina

Raste posvuda

Bogata vitaminom B, C i folnom kiselinom, potočarka (Nasturtium officinale) je jedna od najzdravijih biljaka na cijelom svijetu, što je i znanstveno potvrđeno.

Potočarka je dobila najvišu ocjenu prema CDC indexu Centra za kontrolu i prevenciju bolesti, a prema američkom Nacionalnom institutu za rak (NCI) pomaže u obnovi oštećenih stanica.

Nadalje, prema Indeksu agregatne gustoće hranjivih tvari (ANDI) potočarka je ostvarila 1000 od 1000 bodova, što ju čini savršenom biljkom. Potvrđeno je i da sadrži više vitamina C od naranči i limuna, a dodatan plus je što 100 grama potočarke ima tek 11 kalorija.

Sadrži antioksidanse beta karoten, zeaksantin i lutein. Niske razine ovih karotenoida povezuju se s bolestima srca i visokim krvnim tlakom. S druge pak strane, studije su pokazale da visoke razine karotenoida ne samo da štite od razvoja bolesti srca, već i smanjuju rizik od srčanog i moždanog udara.

Stoljećima se koristi

Riječ je o zeljastoj biljci iz porodice kupusnjača, a koja je stoljećima poznata po brojnim blagodatima. Primjerice, otac medicine Hipokrat potočarku je prepisivao za liječenje zubobolje, ali i plućne bolesti te promuklost.

Potočarka je najzdravije povrće na svijetu.

Egipćanima je služila kao sredstvo za vraćanje energije, toliko važno da su ju egipatski faraoni davali svojim robovima kako bi održali snagu.

Osim Grka i Egipćana, potočarku su koristili i Rimljani, vjerujući da će im napitak od ove biljke pomoći u donošenju važnih odluka.

Porijeklo potočarke je Euroazija, ali danas je široko rasprostranjena.

PHOTOS BY: Profimedia / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.