zuza-galczynska-c5_eQi4rrjA-unsplash

Ovaj hrvatski grad opet odustao od vatrometa za Novu godinu: Novac će donirati za životinje

GREEN_300_listici_sredina

Evo zašto je to važno

Podatci pokazuju da se na Silvestrovo oslobodi i do 5000 tona štetnih mikročestica (PM10). Za ilustraciju, to je jednako kao dva mjeseca onečišćenja od cestovnog prometa.

Kako je najavio opatijski gradonačelnik, Fernando Kirigin, u programu Radija Rijeke, Opatija se i ove godine odrekla vatrometa za doček Nove godine.

Umjesto da sredstva ulože na pirotehniku, donirat će ih Društvu za zaštitu životinja. Na dočeku u Opatiji svirat će Dražen Turina Šajeta, Mauro Staraj i La Banda te Night express.

Podsjetimo, prošle je godine čak 11 hrvatskih gradova podržalo inicijativu i prijedlog udruge Prijatelji životinja o odricanju vatrometa povodom dočeka Nove godine.

Panični strah kod životinja

Prijatelji životinja već dugi niz godina skreću pozornost na znanstveno dokazane činjenice da eksplozije vatrometa i petardi izazivaju panični strah i stres kod kućnih ljubimaca. S obzirom na to da je njihov sluh daleko istančaniji od ljudskoga, velik broj mačaka i pasa ugine od srčanog udara.

“Tijekom blagdana, skrbnici pasa često su prisiljeni psima davati sredstva za smirenje, a u to vrijeme našoj i srodnim udrugama građani u velikome broju prijavljuju nestanak kućnih životinja koje su prestravljene pobjegli”, rekli su iz Prijatelja životinja.

Loš utjecaj na okoliš

Osim negativnog utjecaja na životinje, pirotehnika slično djeluje i na okoliš. Dok psima i mačkama izaziva panični napadaj, a pticama dezorijentiranost, u tlu i zraku također radi prilično veliku štetu. Naime, rakete i petarde napravljene su od kemijskih supstanci i izrazito štetne plastike pa tako mogu ozbiljno zagaditi tlo, ali i zrak koji udišemo.  Nakon vatrometa i druge pirotehnike ulice su često prepune smeća od plastike i kartona pa nadalje.

Pri sagorijevanju, pirotehnika proizvodi sumporov dioksid, teške metale, dušikov oksid i niz drugih štetnih spojeva koji zagađuju zrak, vodu i tlo. Podatci pokazuju da se na Silvestrovo oslobodi i do 5000 tona štetnih mikročestica (PM10). Za ilustraciju, to je jednako kao dva mjeseca onečišćenja od cestovnog prometa. Istraživanje koje su proveli britanski znanstvenici pokazalo je da otrovi i druga zračna onečišćenja, koja nastaju prilikom vatrometa, mogu uzrokovati kod ljudi pojavu bolesti i smrtnih slučajeva kao posljedica respiratornih i kardiovaskularnih problema.

 

 

PHOTOS BY: Unsplash, Pinterest / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.