Laboratory glassware flasks containing chemicals in a laboratory,Image: 295681389, License: Royalty-free, Restrictions: Specifically, you may not use the Images in ways or contexts that might reasonably be construed as pornographic, defamatory, libellous or otherwise unlawful;
Specifically, you may not use images depicting any model in any unduly controversial or unflattering context, unless accompanied with a statement indicating that the person is a model and the images are being used for illustrative purposes only., Model Release: no
PHOTO BY: Ilustracija/Profimedia / Sva prava pridržana.

Opasne ‘vječne kemikalije’ mogu uzrokovati metastaziranje raka

GREEN_300_listici_sredina

Ima ih posvuda

Vječne kemikalije uzrokovale su migraciju stanica na nove položaje, što bi moglo imati sličan učinak u ljudskom tijelu, u procesu metastaziranja.

“Vječne kemikalije”, kako ih nazivaju znanstvenici, mogle bi ubrzati napredovanje karcinoma, pokazalo je novo istraživanje.

Podsjetimo, riječ je o PFAS kemikalijama koje zauvijek ostaju u ljudskom organizmu, ali i doprinose klimatskoj krizi budući da njihova proizvodnja uključuje emisiju štetnih stakleničkih plinova. Kako samo ime kaže, nikada se ne raspadaju u okolišu.

Nadalje, ovakav vid onečišćenja ima mnogo potencijalnih izvora, od tvornica za proizvodnju kemikalija pa sve do proizvodnje pjene za gašenje požara.

Uzrokuju metastaziranje

Sada su istraživači sa Sveučilišta u New Havenu u Connecticutu izložili stanice raka debelog crijeva per- i poli-fluoroalkilnim tvarima (PFAS), koje su poznate kao vječne kemikalije jer se ne razgrađuju u okolišu.

Te su vječne kemikalije uzrokovale migraciju stanica na nove položaje, što bi moglo imati sličan učinak u ljudskom tijelu, u procesu metastaziranja, prenosi Euronews.

Inače, od ranije je poznato i znanstveno potvrđeno da su PFAS kemikalije povezane s povećanim rizikom od raka bubrega i testisa.

Toksični utjecaj

Osim što zauvijek ostaju u okolišu, PFAS kemikalije se nakupljaju u ljudskom tijelu s toksičnim učincima.

“PFAS kemikalije čine prevladavajuću klasu postojanih organskih zagađivača koji izazivaju sve veću zabrinutost javnosti u cijelom svijetu”, rekao je prvi autor studije Jie Zheng.

“Često ih se može pronaći u okolišu, primjerice u vodi za piće, u česticama prašine, proizvodima za čišćenje i različitim premazima”, dodao je.

Tijekom studije, obje vrste stanica raka debelog crijeva bile su izložene zauvijek kemikalijama sedam dana. Istraživači su otkrili da te stanice izložene PFAS-u od 10 μM pokazuju znakove širenja.

“To ne dokazuje da se radi o metastazama, ali imaju povećanu pokretljivost, što je obilježje metastaza”, rekla je dr. Caroline Johnson, glavna istraživačica i epidemiologinja na Yaleu.

Kada su bile izložene PFAS-u od 2 μM, stanice nisu pokazivale znakove rasta. Osim toga, istraživači su izveli još jedan eksperiment gdje su stanice raka debelog crijeva položene u ravnom sloju u petrijevu zdjelicu i podijeljene na dvije strane.

Nakon što su sedam dana bile izložene PFAS-u od 10 μM, stanice su ponovno počele rasti, što je prema znanstvenicima još jedan znak potencijalnih metastaza.

PHOTOS BY: Profimedia / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.