jež naslovna

Nisu mrtvi, spavaju: Ako naiđete na ježa, nemojte ga zakopavati niti baciti u smeće

GREEN_300_listici_sredina

Zaštita životinja

Ježevi ne obitavaju samo u prirodi, nego su česti stanovnici i gradskih parkova, a upravo je razdoblje jeseni i zime najkritičnije za njihov opstanak. Naime, ove zaštićene i korisne životinjice od kraja listopada do travnja hiberniraju, a neupućeni prolaznici, ako nalete na nepokretnog ježa, mogli bi pomisliti da je mrtav.

U jesensko vrijeme, kada temperature padnu, neke životinjske vrste ulaze u hibernaciju ili zimski san. Na ovakav način priroda se pobrinula za njihov opstanak jer upravo kada su oskudni izvori hrane, oni mogu preživjeti zimu spavajući. Jedna od životnjica, zimskih spavača, na koju tijekom ostalog dijela godine često naletite po parkovima, šumama, uz putove, a moda i u vlastitu dvorištu upravo je europski jež.

ježe i zimski san

Spavaju pet mjeseci

Kada odlaze u hibernaciju svoja gnijezda rade u gomilama lišća, mahovini i travi te tako dočekaju proljeće. No zbog smanjenja prirodnih staništa, ježevi svoje mjesto za hibernaciju mogu pronaći na mjestima gdje im ljudi mogu naštetiti – u dvorištima, parkovima ili uz neku cestu.

Kada tako naletite na ježa, ako niste upućeni u njihov bioritam, može vam se učiniti kako je ova draga, korisna i zaštićena životinjica mrtva. Često, stoga, zbog preslabe informiranosti ljudi, ježevi stradaju.

Uglavnom, jež koji nepomično leži u lišću nije mrtav, nego hibernira, a za njih faza zimskog sna počinje krajem listopada ili početkom studenog i može trajati sve do travnja. Tijekom hladnijih mjeseci sve vitalne funkcije ježeva svedene su na minimum – srce im je usporeno (samo oko 8 otkucaja u minuti), disanje se smanjuje na 3 ili 4 udisaja u minuti, a tjelesna temperatura im se spušta do 5 stupnjeva Celzijevih. I baš zato posve je lako upasti u zabludu i pomisliti kako je životinjica mrtva.

Ne zakopavajte ih niti bacajte u kante za smeće

Preporuke su da ako naletite na ježa u hibernaciji, nikako ga nemojte uznemiravati, micati niti zakopavati. Ježevi grade vlastito sklonište za zimu: obično se skrivaju u grmlju ili ispod lišća. Ako im želite pomoći, a imate svoje dvorište, samo ostavite hrpice sa suhim lišćem, nemojte ih uklanjati, tako ćete im pomoći da pronađu mjesto za miran zimski san i prežive hladno doba godine.

No ako procijenite da je životinjica u potencijalnoj opasnosti od neupućenih prolaznika, ako je ostala u prometnom parkiću ili uz puteljak dječjeg igrališta, na nekom vidljivome mjestu, nježno je prebacite na neko skrovito mjesto, u neku hrpicu lišća, gdje će sigurno prezimiti.

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.