invazivni rak naslovna

Neuobičajena vrsta raka u Istri: Njegov dolazak ima očito veze s klimatskim promjenama

GREEN_300_listici_sredina

Život u moru

U Istru je stigao lakonogi rak, koji inače ne obitava u našem dijelu Jadrana, a pronašao ga je student Fakulteta prirodnih znanosti u Puli.

Da klimatske promjene uječu na migracije životinjskih vrsta, pokazuje i objava Fakulteta prirodnih znanosti u Puli, čiji je student Adrian Brajković na području južne Istre pronašao raka, čije prirodno stanište nije u našem dijelu Jadrana.

Prema njihovoj objavi na Facebooku, riječ je o invazivnoj vrsti, lakonogom raku, latinskog naziva Percnon gibbesi, a ovo je najsjeverniji nalaz ove vrste u Mediteranu.

Ovaj rak doseže veličinu od 3,7 centimetara, a spolnu zrelost već s duljinom oklopa od 15-16 milimetara. Ženke inkubiraju jajašca (254 do 32000 jaja) sedam do deset mjeseci, a lakonogi rak uglavnom obitava na kamenitim obalama do 2 metra dubine.

Njegovo je prirodno stanište na obalama Tihog i Atlantskog oceana, a prvi je put u Sredozemlju uočen 1999. godine. Pretpostavlja se da su ličinke doputovale u sreozemne krajeve površinskim strujama. Otad je ova vrsta raširena na području Baleara, Sicilije, Sardinije i Antalije u Turskoj. U Hrvatskoj je dosad uočen dva puta, jednom 2019., a drugi put prošle godine, također u Istri.

PHOTOS BY: Facebook Fakultet prirodnih znanosti u Puli / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.