Kada se odlučite za prehranu, koja se temelji na više voća i povrća, a živite u urbanoj sredini, bit ćete duboko razočarani kada na kraju tjedna pogledate u svoju kantu za recikliranje. Jer, golema količina plastike, u koju su umotani čak i bio proizvodi, dovodi u pitanje vaš održiv nčin života. Svjesni su toga i u Europskom parlamentu pa su odlučili da se treba uhvatiti u koštac s onih 190 kilograma ambalaže koju svaki građanin EU proizvede godišnje.
Promjerice, Njemačka je u svoj cilj održivosti postavila ljestvicu visoko – do 2040. Količina plastičnog otpada trebala bi se smanjiti za 15 posto po stanovniku. Norme su prvo postavljene za ugostitelje pa će se do 2030. ukinuti plastična mini-pakiranja šećera, začina, ali i kečapa ili maslaca koje gosti dobivaju u hotelima.
Niti u trgovinama više neće biti dopušteno pakiranje u plastiku voća i povrća sa sadržajem koji je manji od 1,5 kilogram, a ukinut će se i tanke plastične vrećice.
Stoga, od 1. siječnja 2030. određene vrste jednokratne plastične ambalaže bit će zabranjene. To su, među ostalim, ambalaže za neobrađeno svježe voće i povrće, ambalaže za namirnice i pića koja se konzumiraju u kafićima i restoranima, pojedinačna pakiranja (npr. začini, umaci, vrhnje za kavu, šećer), putna pakiranja za toaletne proizvode i vrlo lagane plastične vrećice (manje od 15 mikrona).
Iz Europskog parlamenta smatraju da će ovi novi propisi vidno utjecati na smanjenje plastične ambalaže
te da će se smanjiti poražavajuća brojka od 190 kilograma plastičnog otpada po stanovniku EU.