COP nas

Na COP28 raste napetost: Međusobno optuživanje i prozivanje, a dogovor još ‘visi’ u zraku

GREEN_300_listici_sredina

Upotreba fosilnih goriva

Iako bi UN-ov Summit o klimatskim promjenama COP28 trebao završiti danas, još jučer je bio neizvjestan nacrt dogovora o ukidanju fosilnih goriva, a predstavnici zemalja uglavnom su jedni druge optuživali i pozivali na odgovornost.

Glavna tema na UN-ovom summitu COP28 je dogovor oko postupnog ukidanja fosilnih goriva kao mjera za ublažavanje klimatskih promjena. Grupa zemalja, uključujući Australiju, SAD, Veliku Britaniju, Kanadu i Japan, izjavile su kako neće biti supotpisnice ugovora koji znači smrtnu kaznu za male otočne države te su zahtijevale konkretnije i jasnije dogovore među zemljama, glavnim proizvođačima fosilnih goriva.

Nacrt novog dogovora, koji je predložio predsjednik summita Sultan Al Jaber, a u kojem su bili izneseni prijedlozi za postupnim smanjenjem proizvodnje fosilnih goriva, bez konkretnih ciljeva, naišao je na nezadovoljstvo lidera mnogih zemalja.

COP28

Cedric Schuster iz Samoe, predsjednik Saveza malih otočnih država, izjavio je kako je takav dogovor očita smrtna presuda malim otočnim državama te da se ne mogu usuglasiti s nečim što nema istaknute konkretne obveze u ukidanju fosilnih goriva.

S njim su se složili još neki lideri koji smatraju da je potrebno izjasniti se o budućnosti fosilnih goriva, bolje se baviti prilagodbom klimi te dobiti rezultat koji će svima biti pokazatelj važne prekretnica.  Sporan prijedlog u nacrtu elementa je da se ugljen, nafta i plin još uvijek mogu koristiti ako se pokaže da je izvedivo uvesti tehnologiju za skladištenje ugljika.

Nadalje, umjesto da se nacrtom dokumenta zahtijeva od zemalja proizvođača fosilnih goriva da smanje proizvodnju, u tekstu piše kako bi trebale “poduzeti akcije koje mogu uključivati” smanjenje fosilnih goriva.

Međutim, predstavnici Kine, Indije i Saudijske Arabije optužili su SAD, Norvešku, Australiju i Kanadu za licemjerje jer tvrde da žele ukinuti fosilna goriva, a pritom planiraju proširenje proizvodnje ili je neće značajno smanjiti. Bogate zemlje također su kritizirane zbog nepoštivanja kod doniranja milijardi dolara koje su na prošlom Summitu obećale siromašnijim zemljama za financiranje borbe protiv klimatskih promjena.

Dakle, iako danas završava Summit, očito glavne točke još nisu dogovorene.

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.