Koprivnica postaje “grad spužva” zahvaljujući sudjelovanju u europskom projektu SpongeCity. Projekt ima cilj suprotstaviti se klimatskim promjenama i zeleniti javne površine. Kroz ovaj projekt, Koprivničke vode rade na izgradnji kišnih vrtova kako bi spriječile ekstremne situacije uzrokovane obilnim kišama.
Projekt SpongeCity provodi se u partnerstvu s 12 drugih organizacija iz podunavske regije, a Koprivnica će postati prostor s više kišnih vrtova. Službeni početak projekta bio je u siječnju, a trajat će 30 mjeseci. EU sufinancira 80% proračuna, a Koprivničke vode sudjeluju s iznosom od oko 151.000 eura.
U sklopu projekta, planirano je izgraditi četiri kišna vrta na različitim lokacijama u Koprivnici, a prvi probni kišni vrt niknut će u prigradskom naselju Herešin iduće godine.
Što je to kišni vrt?
Nakon što padne kiša, umjesto da završi na cesti i uđe u kanalizacijski sustav, slijevat će se u tlo. Kroz posebne vrste tla, voda se filtrira, a zatim se dio nje prirodno skuplja u spremnicima. Također, koncept bioretencije omogućuje prirodno uklanjanje zagađivača iz vode. Osim što akumuliraju oborinske vode, kišni vrtovi smanjuju pritisak na gradsku kanalizaciju. Također doprinose ekološkoj vrijednosti i atraktivnosti otvorenih prostora grada.
Osim toga, Gradska tržnica u Koprivnici planira rekonstrukciju s financiranjem iz ITU mehanizma EU. Na tom području će se također izgraditi kišni vrt, s ekološkim parkiralištem. Grad planira uspostavu zelenih parkirališta i u drugim dijelovima grada, koristeći tehnološka rješenja poput vodopropusnih zastora i kišnih vrtova. Cilj je uspostaviti održivi sustav oborinske odvodnje kako bi se smanjio pritisak na gradsku kanalizaciju i spriječile poplave te onečišćenje.