Dizajn bez naslova (18)

Kao iz filma katastrofe: Koliko godina Europu dijeli od zastrašujuće hladnog scenarija?

GREEN_300_listici_sredina

Nova studija otkriva

Stručnjaci tvrde da bi u narednim godinama otapanje glečera moglo zaustaviti Golfski tok - sustav struja koji donosi toplinu sjevernoj hemisferi

U filmu iz 2004. godine “Dan nakon sutra”, čovječanstvo je suočeno s noćnom morom međunarodne oluje koja šalje planetu u novu ledeno doba. I iako je film bio smješten u sfere znanstvene fantastike, znanost iza zastrašujućeg scenarija je istinita. Stručnjaci tvrde da bi u narednim godinama otapanje glečera moglo zaustaviti Golfski tok – sustav struja koji donosi toplinu sjevernoj hemisferi. Bez ove dodatne izvore topline, prosječne temperature mogle bi pasti za nekoliko stupnjeva u Sjevernoj Americi, dijelovima Azije i Europe, uz “teške i kaskadne posljedice diljem svijeta”.

Nova studija objavljena u časopisu Science Advance raspravlja upravo o tom scenariju.

„Približavamo se tom trenutku, ali nismo sigurni kad će se on dogoditi. Ali smo sve bliže“, upozorio je voditelj studije Rene van Westen. Objasnio je da sve ovisi o stupnju klimatskih promjena, ali da je činjenica da Golfska struja slabi što bi moglo imati ozbiljne posljedice na svjetsku klimu.

Prema rezultatima istraživanja Golfska bi se struja mogla zaustaviti u sljedećih nekoliko desetljeća. Računalna simulacija koju su proveli, pokazala je da bi u Europi prosječna temperatura pala za otprilike jedan stupanj Celzijev po desetljeću, a neka bi područja bila hladnija i za tri stupnja. Osim toga, led bi se sa Sjevernog pola proširio južnije, a južna polutka počela bi se jače zagrijavati, prenosi Daily Mail.

Kolaps velikog sustava oceanskog strujanja poznatog kao AMOC (Atlantska meridijanska okretna cirkulacija) u dijelovima Europe mogao bi rezultirati smanjenjem temperature od više od 3°C u deset godina. Unatoč nesigurnosti u precizno vrijeme kolapsa, istraživači upozoravaju da se približavamo “tipping pointu”, ključnom trenutku kada će se klimatski uvjeti drastično promijeniti.

Što je Golfska struja?

Iako film poput “Dana nakon sutra” prikazuje globalnu klimatsku katastrofu kao spektakularni događaj, znanstvenici se suočavaju s izazovom procjene kada bi takav događaj mogao stvarno nastupiti. Golfski tok ključan je za transport tople vode prema sjevernoj hemisferi, a moguće njegovo zaustavljanje moglo bi dovesti do dramatičnih promjena u klimatskim uvjetima diljem svijeta. Stručnjaci tvrde da AMOC donosi dovoljno topline sjevernoj hemisferi te da, bez njega, veliki dijelovi Europe mogu zapasti u duboko smrzavanje. Ova studija upozorava na mogućnost iznenadnog kolapsa AMOC-a u sljedećim desetljećima, brže nego što se prethodno mislilo, s potencijalnim ozbiljnim posljedicama za globalnu klimu i okoliš.

PHOTOS BY: Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.