Biljana Borzan Facebook

EU parlament usvojio revolucionarni zakon Biljane Borzan: ‘Ovo je velika pobjeda. Danas smo industriji rekli dosta!’

GREEN_300_listici_sredina

Zelena tranzicija

Europski parlament je usvojio završni tekst tzv. EU zakona o duljem trajanju uređaja, nazvan "Osnaživanje potrošača za zelenu tranziciju", čija je glavna autorica i pregovaračica za Europski parlament hrvatska europarlamentarka Biljana Borzan.

U raznim kućanskim aparatima više neće biti dopušteno ugrađivati kvarove koji bi skraćivali njihov rok trajanja. Također, proizvođači će biti obvezni označiti minimalno očekivano trajanje uređaja i osigurati dovoljan broj rezervnih dijelova te servisa za popravke. Uz to, razne proizvode više se neće moći označavati ekološkim tvrdnjama bez odgovarajućeg certifikata ovlaštene institucije. Sve je to rezultat novo

Najvažnije su to odredbe novog europskog zakona o trajanju uređaja službenog naziva “Osnaživanje potrošača za zelenu tranziciju” koji je usvojen na plenarnoj sjednici Europskog parlamenta u Strasbourgu s 593 glasa za, 21 protiv, 14 sadržanih, a glavna autorica i pregovaračica je hrvatska eurozastupnica Biljana Borzan.

„Ovo je velika pobjeda. Danas smo industriji rekli dosta! Danas smo stavili ljude ispred profita!“, izjavila je Borzan.

Cilj je zaštitit potrošače od zavaravajućih marketinških praksi te im olakšati pametnije odluke prilikom kupovine.

Pravilima se dodaju problematične marketinške strategije koje su povezane s manipulativnim zelenim marketingom i prijevremenim zastarijevanjem proizvoda na popis zabranjenih poslovnih praksi EU-a.

„Ovaj zakon promijenit će svakodnevni život svih Europljana! Odstupit ćemo od kulture odbacivanja, učiniti marketing transparentnijim i boriti se protiv preuranjenog zastarijevanja robe. Ljudi će moći odabrati proizvode koji su trajniji, mogu se popraviti te su održiviji zahvaljujući pouzdanim oznakama i oglasima. Što je najvažnije, tvrtke više ne mogu varati ljude govoreći da su plastične boce dobre jer je tvrtka posadila negdje drveće – ili reći da je nešto održivo bez objašnjenja kako. Ovo je velika pobjeda za sve nas!“, rekla je izvjestiteljica Biljana Borzan na konferenciji za medije.

Naglasak ovih novih pravila je uvođenje reda u označavanje proizvoda, posebno kroz zabranu korištenja općih tvrdnji o ekološkoj prihvatljivosti bez odgovarajućih dokaza.

Ovime se obuhvaćaju izrazi poput “prihvatljiv za okoliš”, “prirodan”, “biorazgradiv”, “klimatski neutralan” i “ekološki”. Također, nova pravila reguliraju oznake održivosti kako bi se spriječila zloupotreba i dezinformacije, prihvaćajući samo one koje su uvele javne institucije ili se temelje na službenim programima certificiranja.

Osim toga, direktiva zabranjuje tvrdnje da proizvod ima neutralan, smanjen ili pozitivan utjecaj na okoliš putem kompenzacije emisija.

Ističe se važnost dugovječnosti proizvoda, a nova pravila postavljaju zahtjeve za vidljivost informacija o jamstvu te uvode novu usklađenu oznaku kako bi se istaknuli proizvodi s duljim jamstvenim rokom. Neutemeljene tvrdnje o trajnosti, upozorenja o zamjeni potrošnih materijala prije stvarne potrebe i neistine tvrdnje o mogućnosti popravka proizvoda također su obuhvaćene novim smjernicama.

Povodom ovog događaja, SDP-ova Biljana Borzan je održala posebnu konferenciju za medije u Strasbourgu, gdje EU parlament zasjeda ovog tjedna.

“Iznimno sam ponosna i sretna što sam danas ovdje i što je velika većina zastupnika podržala ovu direktivu. Njome smo stavili građane ispred profita i poručili industriji da je dosta s dosadašnjom praksom”, ustvrdila je Borzan na početku.

Istaknula je podatak da u EU postoji 1200 različitih tvrdnji i oznaka, ali tek 35 posto njih ima bilo kakav dokaz izvrsne ekološke učinkovitosti. Novi zakon ima za cilj stati na kraj toj praksi.

Također, za tvrdnje koje se odnose na buduću održivost, poput “30 posto manje emisija do 2025.” ili “potpuno električan do 2025.”, kompanije će biti obvezne temeljiti ih na izvedivim ciljevima, planu provedbe i potrebnim sredstvima, odobrenim od strane nezavisnog tijela. Direktiva također potiče popravke tako da trgovci moraju pružiti informacije o dostupnosti, trošku i proceduri dobave zamjenskih dijelova.

Dodatno, proizvođači će morati istaknuti očekivani vijek trajanja na svakom artiklu.

“Istraživanja su pokazala da su potrošači voljni platiti čak i malo više ako su uvjereni da će proizvod trajati duže. Kako bi se omogućilo potrošačima da donesu zaista održiv izbor, uvodimo oznaku za vijek trajanja kojeg pokriva komercijalna garancija. Na ovaj način će se proizvodi na policama razlikovati, a proizvođači će biti motivirani ponuditi što dulje garancije, to jest bolju kvalitetu uređaja”, navela je Borzan.

Ukazala je na to da cilj ovog zakona nije uništiti industriju i poslove, već unaprijediti poslovanje i kvalitetu.

Borzan također smatra kako je industrija shvatila da je stigao trenutak u kojem je dosadašnja praksa “kupi – upotrijebi – baci” neodrživa, s obzirom na to da svijet godišnje na smetlište otprema 45 milijuna tona elektroničkih uređaja.

“Ostavljamo našoj djeci planet koji nije u dobrom stanju i industrija treba dati svoj doprinos zelenoj tranziciji”, poručila je Borzan.

PHOTOS BY: Facebook Biljana Borzan, Unsplash.com, Pexels.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.