mrak naslovna

Biljke koje ne vole svjetlo: Evo koje lončanice odlično uspijevaju u slabo osvijetljenim prostorima

GREEN_300_listici_sredina

Zeleni dom

Želite imati dom osvježen biljkama, ali vam se čini kako ni u jednoj prostoriji nemate dovoljno svjetla za njihov uzgoj? Samo odaberite one vrste koje nisu ljubiteljice svjetla i zazelenite svoj životni prostor.

Možda biste i željeli svoj dom napuniti biljkama, ali smatrate da vam prostor u kojem živite nije dovoljno osvijetljen i da nema šanse da vam zelene ljubimice uspiju. Pod pojmom “slabog svjetla” smatra se prostor koji nije dovoljno osvijetljen prirodnim svjetlom, bilo da su mali prozori ili su često prekriveni zavjesama, a možda je izravani izvor svjetla blokiran vegetacijom, susjednom zgradom, nekom tendom ili slično. No postoje biljke čiji rast i opstanak ne ovisi o visokom intenzitetu svjetlosti pa njih možete odabrati za biljke koje će vam uljepšati dom i život, ali i pročistiti zrak.

Evo koje biljke uspijevaju bez obzira na to što nisu izližene dovoljnoj količini svjetlosti.

Zmajevac (Dracaena)

Iako mnoge biljke koje su smještene u slabije osvijetljeni prostor ne dosegnu punu veličinu, kad je riječ o zmajevcu, to definitivno nije slučaj.

zmajevac

Kada uzimate zmajevac za takav prostor, odmah uzmite veću biljku i ona će bez problema opstati, a i nešto narasti. Ova je biljka iznimno otporna pa može uspijevati i bez čestog zalijevanja, što je čini iznimno zahvalnim sustanarom.

Svekrvin jezik (Sansevieria)

Sanseveria ili svekrvin jezik također je vrlo nezahtjevna biljka, jer osim što ne traži puno vode, uspijeva u zasjenjenim prostorima.

svekrvin jezik

Čak se lako razmnožava i širi, a pritom čisti toksine poput formaldehida i benzena iz zraka. Između zalijevanja, dopustite da se zemlja u tegli potpuno osuši.

Zamija 

Zamije, izgledaju svježe čak i nakon mjeseci “zanemarivanja”. Zalijevajte je oskudno i rijetko i omogućite zemlji da se osuši između zalijevanja.

zamija

Ova biljka će uvenuti ako je prečesto zalijevate, a najsretnija je u zamračenoj sobi s vrlo malo prirodnog svjetla.

Palma sreće

Riječ je najmanjim palmama na svijetu, a odlično su rješenje za stolove i ormare.

Bez obzira što mogu uspjeti bez puno prirodnog svjetla, vole vlagu pa ih je potrebno zalijevati čim se osuši površina zemlje u kojoj rastu.

Aglaonema (Aglaonema)

Aglaonemu možete uzgajati bilo gdje u svome domu, bilo da je tamno ili osvijetljeno mjesto. Čak uspijeva u prostorima s fluorescentnom rasvjetom. Raste prilično pa je nije potrebno presađivati u veću posudu duže vremena.

agolomea

Marimo loptice

Iako ova biljka izgleda kao mahovina i raste u terarijima, ona to nije. Marimo je vrlo sporo rastući oblik alge koji se nalazi u hladnim slatkovodnim jezerima Škotske, Islanda, Japana i Australije.

Ako do njih dođe previše svjetla, postat će smeđe i umrijeti. One su sjajno rješenje za kuhinjske prostore. Jedino što  važno je da one moraju biti potpuno uronjene u vodu. Vodu u kojoj rastu promijenite svaka dva tjedna.

Singonij  

Svojom slabom tolerancijom na svjetlo, singonij je idealna biljka za tamnije prostorije. Što je starija biljka, to joj je lišće i grane duže pa više nalikuje nekoj vrsti puzavca.

Tamnije sorte još bolje rastu pri slabom osvjetljenju, ali vole vlagu pa ovu biljku zalijte čim se površina tla počne sušiti.

Svrdarka 

S malo svjetlosti, odlično uspijeva. Ove biljke dolaze u mnogo različitih sorti, ali ljudi najšešće biraju onu s crvenim žilama – crvenu svrdarku.

svrdarka

Biljka voli vlagu pa je zalijte čim se osuši površina zemlje u tegli.

PHOTOS BY: Unsplash/Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.