zima naslovna

Zimi trebaju poseban tretman: Četiri stvari koje morate izbjegavati da bi biljke preživjele hladne dane

GREEN_300_listici_sredina

Razdoblje mirovanja

Zimi biljke mijenjaju svoj ritam i ulaze u fazu mirovanja pa kod njege treba izbjegavati neke stvari koje su se podrazumijevale tijekom proljeća i ljeta.

Iako sobne biljke ne moraju podnositi snijeg i niske temperature, zimi se u zatvorenim prostorima ipak mijenjaju uvjeti za rast, i to na nekoliko “suptilnijih” načina. Stoga, njegu svojih sobnih billjaka trebate prilagoditi zimskim uvjetima kako bi one bile zdrave i vitalne. Evo što nikako ne smijete raditi sa svojim zelenim prijateljima, ali i donosimo nekoliko savjeta kako biste ih bolje njegovali.

Ne zalijevanje ih previše

Zimi biljke imaju manje svjetla zbog kraćeg dana i oblačnijeg vremena, a to znači da im je potrebno i manje vode. Što više sunčeve svjetlosti prima biljka, to će biti “žednija”, a s ograničenim sunčevim svjetlom, biljke troše manje vode nego kada aktivno rastu u proljeće i ljeto. Biljka koju ste zalijevali svaki tjedan ljeti, zimi može proći i s jednim zalijevnjem u dva tjedna. Umjesto praćenja rasporeda zalijevanje, radije provjerite suhoću zemlje – gurnite prst centimetar duboko u zemlju pa ako je suha, zalijte biljku. Ako je vlažna, pričekajte još nekoliko dana i ponovno provjerite zemlju.

Ne izlažite ih promjenama temperature

Ekstremne promjene temperatura, čak i na kratko vrijeme, mogu uzrokovati probleme. Držite biljke dalje od hladnih propuha, radijatora i toplovoda.

Ne dohranjujte biljke

Većina sobnih biljaka zimi se odmara. Obično neznatno rastu ili uopće ne rastu. Budući da ne proizvode nove listove i izboje, ne trebaju gnojivo. Prestanite s gnojenjem u jesen i nastavite ponovno u proljeće kada biljke dobiju više sunčeve svjetlosti.

Nikako ih ne presađujte

Biljke dobro podnose presađivanje samo kada aktivno rastu pa su proljeće i ljeto najbolje vrijeme za presađivanje. Zimsko presađivanje kod biljaka izaziva stres jer su u mirovanju.

biljke zimi

Obratite pažnju na sunčevu svjetlost

Kada sunce izlazi kasnije i zalazi ranije, biljke primaju manje sunčeve svjetlosti nego što su primale u proljeće i ljeto. Premjestite biljke bliže prozorima kako bi mogle iskoristiti što više svjetlosti, a ako su na podu, postavite ih na postolje za biljke. Rotirajte posude četvrtinu okreta svaki tjedan kako biste osigurali da sve strane biljke dobivaju sunčevu svjetlost. Ako niste u mogućnosti unijeti takve promjene, većini biljaka neće smetati jer se brzo prilagođavaju.

Ne brinite zbog nekoliko otpalih listova

Kada biljke koje su provele ljeto vani vratite u zatvorene prostore, vjerojatno će im otpasti nekoliko listova. Ovo je sasvim normalno jer se prilagođavaju nižim razinama svjetlosti unutar prostora. Ako su biljke cijele godine u zatvorenome, posve je normalno da ulaskom u zimu izgube pokoji list jer je to način na koji se biljka priprema za niže razine svjetlosti.

Provjeravajte štetočine

Zima je idealno vrijeme za male kukce koji sisaju biljne sokove, poput lisnih uši i škrga. Paukove grinje, recimo, vole tople i suhe uvjete. Okrenite listove biljaka i pregledajte im donju stranu svaki put kad ih zalijevate, a provjerite i stabljike. Ako pronađete kukce, odstranite ih prstima ili pamučnom vatom natopljenom alkoholom.

Povećajte razinu vlage u zraku

Zrak u grijanim domovima obično je suši tijekom zimskih mjeseci. Većina sobnih biljaka, posebno one porijeklom iz tropskih krajeva, najbolje rastu kada je razina vlage između 40-50%, ali zimske razine vlage obično su 10-20%. Jednostavan način za povećanje vlage oko biljaka je grupiranje, odnosno da ih držite jednu blizu druge. Voda koja isparava iz zemlje, kao i voda koja se prirodno gubi kroz listove, podići će vlagu oko vaših biljaka.

Prskanje biljaka nije učinkovit način povećanja vlage. Studije su pokazale da bi prskanje trebalo biti obavljeno više puta dnevno da bi se razina vlage dovoljno podigla.

Održavajte lišće čistim

Iskoristite maksimalno ograničenu zimsku sunčevu svjetlost koja dopire do listova biljaka tako da očistite prašinu i prljavštinu s lišća. Mikrofibrozne rukavice za brisanje prašine korisne su za veće listove, ali vlažna će krpa poslužiti za brisanje svakog lista. Ili, cijelu biljku operete pod tušem.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.