zelena zgrada naslovna

Arhitekti čiji je eksperiment pretvoren u mainstream: Ovako izgleda prva ‘zelena’ zgrada u Europi

GREEN_300_listici_sredina

Zelena gradnja

Ako ste se ikad zapitali tko se prvi odvažio izgraditi 'zelenu' zgradu, odnosno zgradu s integriranim vrtom, a kakve danas niču po mnogim gradovima Europe - bili su to španjolski arhitekti Tous i Fargas. Ova jedinstvena zgrada i danas je vrijedna svakog divljenja.

U srcu Barcelone, grada koji je poznat po arhitektonskim čudima, još sedamdesetih godina prošlog stoljeća “izraslo”, ali doslovno je izraslo za tadašnje vrijeme pravo čudo, zgrada s fasadom prekrivenom raznim biljkama. Tadaje to bila inovacija, spoj gradnje i ekološke osviještenosti, a osmislila su je dvojica španjolskih arhitekata Tous i Fargas. Kao takva, bila je među pionirima zelene gradnje i primjer da urbani gradski vrtovi doista mogu saživjeti.

Novi pristup urbanom dizajnu

Zgradu je financirala Banka Catalana, a Tous i Fargas, koristeći svoje iskustvo s modularnom konstrukcijom, predstavili su revolucionarni koncept – fasadnu zelenu zavjesu. Tous i Fargas smatraju se vizionarima budući da su se prije više od 40 godina odvažili na eksperiment koji je danas u mnogim gradovima postao meanstream graditeljstva. U ovoj zgradi danas se nalazi Editorial Planeta, poznata španjolske izdavačke kuće, a vanjski su balkoni ove jedinstvene zgrade još uvijek prekriveni mnoštvom biljaka, grmova i stabala. Procjenjuje se da, kada bi se sve biljke posložilo u liniju, ona bi bila dužine od gotovo četiri kilometra.

Integracija vegetacije u arhitekturu

Koncept integracije vegetacije u graditeljstvo bio je relativno nov 1970-ih godina, a arhitekti su inspiraciju pronašli u drvenim skloništima sagrađenima tijekom povijesti u Sjevernoj Europi i Islandu, gdje je biljni pokrov služio kao toplinska izolacija. Dizajn Tousa i Fargasa prenio je ovaj koncept u moderno doba, pokazujući estetske, okolišne i klimatske prednosti uključivanja zelenila u urbane strukture.

Vanjska zelena zavjesa ne samo što je poboljšala vizualni izgled zgrade već je i doprinijela njenoj energetskoj učinkovitosti, pružajući prirodnu izolaciju i smanjujući efekt urbanog toplinskog otoka.

Nasljeđe ekološke osjetljivosti

Danas je, potaknuto napretkom tehnologije i sve većim naglaskom na održivi urbani razvoj, uključivanje zelenih fasada i vertikalnih vrtova sve učestalije. Dizajn zgrade, s naglaskom na ekološkim principima i integraciji zelenih prostora otvorio je put novoj generaciji arhitekata posvećenih stvaranju održivih i živih urbanih okruženja. Dok se gradovi diljem svijeta suočavaju s izazovima klimatskih promjena i urbanizacije, pionirski rad Tousa i Fargasa u Barceloni ostaje svjetionik inovativne i ekološki odgovorne arhitekture.

 

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.