fotosinteza naslovna (1)

Znanstvenici zabrinuti novim otkrićem: Drveće u vrućim i suhim podnebljima radi u korist globalnog zatopljenja

GREEN_300_listici_sredina

Budućnost planeta

Nedavna studija, koju je proveo znanstveni tim sa Sveučilišta Penn State, SAD, otkrila je da prašume, koje se smatraju plućima svijeta, u uvjetima visokih temperatura i manjka vlage emitiraju veće količine CO2 nego što ga apsorbiraju.

Upravo ovo istraživanje narušilo je predodžbu o drveću kao glavnim akterima u borbi s klimatskim promjenama i potaknulo na ozbiljnije promišljanje o budućnosti našeg planeta. Važno je napomenuti kako je upravo smanjenje emisija ugljičnog dioksida ključno za ublažavanje klimatskih promjena budući da je riječ o stakleničkom plinu koji najviše doprinosi globalnom zatopljenju.

Istraživanje je također pokazalo da stabla u regijama s povišenim temperaturama i oskudicom vode zapravo sudjeluju u ubrzanoj fotorespiraciji, procesu koji se događa u stanicama biljaka tijekom fotosinteze, i to posebno u uvjetima visokih temperatura.

fotosinteza

Fotorespiracija uključuje uzimanje kisika i oslobađanje ugljičnog dioksida od strane biljke, za razliku od primarnog procesa fotosinteze, kojim se apsorbira ugljični dioksid, a oslobađa se kisik.

“Biljke i klima su blisko povezani. Najviše na smanjenje CO2 iz naše atmosfere utječu organizmi koji vrše fotosintezu. Ovo istraživanje ukazuje na to da male promjene imaju velik utjecaj”, izjavio je Max Lloyd, voditelj istraživanja.

Studija je također otkrila da stabla u izazovnim uvjetima, kao što su visoke temperature i učestale suše, mogu emitirati i dvaput više CO2 nego stabla u hladnijem i vlažnijem okolišu. Trenutno, biljke apsorbiraju oko 25 posto ukupne količine emitiranog CO2 i ključan su faktor u skladištenju ugljika.

 

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.