Delfin

Znanstvenici oduševljeni: Snimljen rijedak prizor dupina s neobičnim genetskim stanjem

GREEN_300_listici_sredina

Rijedak primjer piebaldizma

Dupin po imenu Speckles s rijetkim genetskim uvjetom piebaldizma, koji uzrokuje nepravilnu raspodjelu pigmenta, otkriven je u australskim vodama.

Znanstvenici koji proučavaju životinje doživjeli su trenutak karijere snimivši dupina s toliko rijetkim stanjem kože da postoji samo još pet zabilježenih primjera. Nazvan Speckles od strane Sveučilišta Sunshine Coast (UniSc), ovaj dupin ima crne i bijele mrlje pigmenta, a fotografiran je u Hervey Bay, uz obalu Queenslanda u Australiji.

“Ovo je uzbudljivo otkriće jer do sada nije zabilježen ni jedan slučaj dupina s ovakvim bojama u australskim vodama“, rekla je Alexis Levengood, ekologinja na UniSC-u.

Crno-bijele fleke zapravo su primjer rijetkog stanja koje se naziva piebaldizma. “Piebald” je pojam koji se često koristi u vezi sa životinjama i označava genetski uvjet koji rezultira nepravilnom raspodjelom pigmenta u krznu, perju ili koži. Kod piebaldizma, pojedini dijelovi tijela imaju odsutnost pigmenta, što rezultira bijelim mrljama ili prugama na inače obojanim dijelovima. Na hrvatski se prevodi kao “šaren” ili “pjegav”.

Ovo je prvi put da je u Australiji uočen dupin s ovakvim jedinstvenim bojama i samo drugi put ikad da je fotografiran na južnoj hemisferi (drugo je bilo na suprotnom kraju svijeta, kod Brazila). Prugasta boja kože bila je vidljiva duž cijelog tijela Specklesa.

“Piebaldizam je sličan albinizmu, gdje životinje obično imaju bijelu kožu, perje ili krzno, dok piebaldizam predstavlja djelomični gubitak pigmentacije pa pojedinci pokazuju ovu šarenu boju”, rekla je Levengood, dodajući da je to stanje još uvijek rijetko, ali vjerojatnije kod drugih velikih morskih sisavaca, prenosi CBS News.

I dok znanstvenici još nisu sigurni o spolu životinje, identificirana je kao odrasla i inače izgledala zdravo – osim što je imala zacijeljenu ranu od ugriza morskog psa sa strane. Također je plivala uz nekoliko manje upečatljivih dupina.

“Plivala je s grupom od još pet dupina”, rekla je glavna autorica Georgina Hume s UniSC-a. “Speckles je iskočio iz vode tri puta u uspravnom, vertikalnom položaju, dok se ostatak skupine kretao ‘skakanjem’. To nam je omogućilo vrlo jasan pogled na njegovu donju stranu koja je imala mnogo bijelih područja, s bijelim prugama duž dorzalne i lateralne strane.”

Sada je u tijeku potraga za Specklesom, a tim se nada da će uspjeti u izazovnom zadatku dobivanja genetskog uzorka kako bi ocijenili koja je mutacija uzrokovala dramatičnu kožnu dekoraciju dupina. Znanstvenici, međutim, vjeruju da piebaldizam nije znak bolesti.

“Jasna identifikacija simetričnih bijelih mrlja i opći ‘zdrav’ izgled Specklesa pomogli su eliminirati mogućnost da su ove mrlje uzrokovane potencijalnom bolešću ili opeklinama od sunca zbog nasukanja”, rekla je Hume.

PHOTOS BY: Unsplash.com/Pexels.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.