mikroplastika u pitkoj vodi naslovna

Znanstvenici otkrili jednostavan način kako ukloniti 90 posto mikroplastike iz vode

GREEN_300_listici_sredina

Ako ima više klora, tim bolje

Ako ste se dosad žalili na kamenac u vodi, više nemojte. Kineski znanstvenici su dokazali da upravo kalcijev karbonat na temperaturi ključanja vode na sebe veže mikroplastiku.

Čini se da mikroplastike ima posvuda, u vodi, tlu i zraku. Iako se ulažu razni napori kako bismo se riješili ovih stinih čestica plastike, prema studiji objavljenoj u časopisu Environmental Science & Technology, pitka voda iz slavine može se očistiti pripremanjem šalice filter kave ili čaja. Naime, jednostavnim prokuhavanjem vode iz slavine i filtriranjem kroz običan filter za kavu, može se ukloniti gotovo 90% prisutnih čestica mikroplastike.

MIKROPLASTIKA U VODI

Istraživanja o utjecaju mikropalstike na ljudski organizam još nisu definitivna, odnosno svakodnevno se radi na novim istraživanjima i sakupljanju podataka, ali trenutna saznanja govore kako ona može negativno utjecati na mikrobiom crijeva, a time i na imunitet te zdravlje općenito. Postoje napredni sustavi filtriranja pitke vode kojima se može smanjiti količina mikroplastike, a kineske znanstvenike Zhanjuna Lija, Eddyja Zenga zanimalo je postoji li neki jeftiniji način, koji je pristupačniji većem broju ljudi. Ova dvojica znanstvenika odlučila su vodu iz slavine, i onu mekane kakvoće i onu tvrde, podvrgnuti eksperimentu prokuhavanja i naknadnog filtriranja.

Voda s više kamenca pogodnija za ovakvo pročišćavanje

Znanstvenici su prikupili uzorke tvrde i mekane vode iz slavina u gradu Guangzhou u Kini, Kina i dodali im različite količine čestica mikroplastike. Uzorke su kuhali pet minuta i pustili da se ohlade. Potom su mjerili sastav vode i došli do važnih spoznaja.

Prokuhavanjem tvrde vode, koja je bogata mineralima, prirodno će se stvoriti kamenac ili kalcijev karbonat (CaCO3). Kako se temperatura tvrde vode povećavala, kalcijev karbonat je formirao kristalne strukture koje su “zarobile” čestice mikroplastike. Tada su uvidjeli da jednostavnim filtriranjem vode kroz običan filter za kavu mikroplastika zajedno s kamencom ostaje na filtru. Testiranju su podvrgnuli i vodu koja je imala malo kamenca, dakle mekanu vodu.

Nakon ponovnog testiranja vode, zabilježili su da se u tvrdoj vodi ovakvim postupkom uspjelo otkloniti čak 90% čestica mikroplastike, dok je u mekanoj vodi, koja nema velik udio kalcijeva karbonata, uklonjeno 25% čestica mikroplastike.

PHOTOS BY: Pexels/Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.