pexels-karolina-grabowska-4202924

Zero waste tuširanje: Zamjene koje možete napraviti već danas!

GREEN_300_listici_sredina

Manje ambalaže, više užitka

Plastični otpad predstavlja veliki okolišni problem, a najčešće je sastavni dio ambalaže proizvoda za njegu tijela. U nastavku pročitajte kako vrlo lako početi prakticirati ´zero waste´ njegu tijela.

Kupaonica je prostorija u kojoj se vjerojatno nalazi većina vaših proizvoda za svakodnevnu upotrebu, a samim time stvara i velika količina otpada. Smanjenje otpada, smanjenje korištenja energije i resursa u kupaonici dobar je prvi korak koji može napraviti veliku promjenu za dobrobit planete.

Plastika je ogroman ekološki problem kada su u pitanju naši proizvodi za ljepotu i njegu. Bilo da se radi o plastičnoj ambalaži ili mikroplastici u samim proizvodima, oni doprinose sve većem problemu onečišćenja plastikom s kojim se danas suočavamo. Nažalost, norma je pakirati kozmetičke proizvode u plastiku. Godišnje industrija ljepote proizvodi više od 120 milijarda komada ambalaža na globalnoj razini. Samo 9% cjelokupnog plastičnog otpada ikada proizvedenog je reciklirano, oko 12% spaljeno, a sav ostatak – 79% – završio je na odlagalištima, ili u prirodi. Kad je pak riječ o kozmetičkoj ambalaži, 95% se baca nakon samo jedne upotrebe, a samo 14% plastike ide u centar za reciklažu. Sada zamislite koliko plastičnih ambalaža imate u svojoj kupaonici.

“Zero waste” način života može nas naučiti puno toga, prvenstveno kako smanjiti otpad. Kutije, omoti, tube i boce koje se nalaze na gotovo svakoj polici u vašoj kupaonici, predstavljaju odličan početak prakticiranja “zero waste” njege tijela. Vaši osnovni proizvodi za tuširanje vrlo lako mogu biti zamijenjeni proizvodima bez plastične ambalaže, izrađenim od organskih sastojaka i prirodnih mirisa koji su svakako bolji i za vašu kožu. Donosimo vam nekoliko prijedloga za potpuno “zero waste” tuširanje.

Sapun za tijelo

Tekuće gelove za tijelo vrlo lako možete zamijeniti krutim sapunima u papirnatoj ambalaži. Na taj način smanjit ćete plastični otpad koji se neće razgraditi sigurno još 400 godina – koliko je otprilike potrebno za razgradnju plastike. Prelazak na krute sapune je možda jedna od najlakših zamjena koje možete napraviti pod tušem. Uostalom, mnogi se ionako vole prati klasičnim sapunom. Neki sapuni koje mi volimo su:

Šampon za kosu

Tekuće šampone za kosu također možete zamijeniti krutim sapunima za pranje kose. Zapjenite ih kao komad sapuna, bilo u rukama ili izravno na tjemenu, a zatim isperete na uobičajeni način. Kruti šamponi obično dolaze u pakiranju bez plastike – uglavnom u papirnoj ambalaži – i na kraju svog života jednostavno nestaju niz odvod. U hrvatskim trgovinama relativno se lako mogu pronaći sapuni u krutom obliku, a ovo su neki od njih:

Regenerator za kosu – prirodni i kupovni

Regenerator za omekšavanje kose možete lako izraditi kod kuće od jabučnog octa i vode, ali u trgovinama se mogu naći i regeneratori u krutom obliku. Isto ih koristiti kao kruti šampon, a neke koje mi volimo su:

Spužve i četke za tuširanje

Spužvice za tuširanje bilo koje vrste mogu uhvatiti mrtve stanice kože koje postaju plodno tlo za razvoj bakterija pa se preporučuje mijenjanje lufe svaka dva do tri mjeseca. Ako koristite plastične spužvice za tuširanje, možete ih zamijeniti prirodnim spužvama, poput spužve od tikve – lufe koju, ako imate mogućnost, možete uzgojiti i sami! Riječ je o tropskoj biljci koja, prije nego što sazre, služi isključivo kao spužva. Ako ipak preferirate četke za tijelo, bambusova četka je idealna zamjena.

Britvica

Većina konvencionalnih britvica koje možete pronaći u drogerijama izrađene su od plastike, namijenjene za jednokratnu upotrebu i/ili pakirane u plastičnu ambalažu. Ako koristite jednokratne plastične britvice, zamijenite ih onom koju ćete imati gotovo cijeli život. Naime, većina sigurnosnih britvica izrađene su od nehrđajućeg čelika i trajat će između 50 i 100 godina ako se pravilno brinete o njoj. Umjesto da bacate britvicu i oštrice svaki put kada oštrice otupe, jednostavno kupite nadopunu žileta. Budući da su oštrice izrađene od čelika, mogu se beskonačno reciklirati.

PHOTOS BY: Garnier, Instagram @sapunoteka @lushcroatia, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.