limunove koštice naslovna

Zero waste kod pripreme obroka: Ove dijelove voća i povrća ne morate baciti

GREEN_300_listici_sredina

Smanjiti otpad od hrane

Kod pripreme hrane puno toga bacamo, ali uglavnom dijelovi povrća ili voća, kao kore, stabljike ili lišće, također su jestivi i može ih se iskoristiti, pogotovo ako su organskog porijekla. Evo nekih ideja kako iskoristiti i one dijelove biljke koji bi inače završili u smeću.

Kod pripreme jela puno toga ode u smeće. Nažalost. Pogotovo kada je voće i povrće u pitanju, jestivi i iskoristivi su gotovo svi dijelovi biljke, a da nam to nitko nije rekao. Ono što je još zanimljivije, često upravo dijelovi koje bacamo u sebi imaju najviše hranjivih tvari. Neke dijelove ploda i biljke možda ne možemo iskoristiti za jelo, ali postoje i drugi načini njihove primjene osim bacanja u organski otpad. Recimo, ako imate biljke koje uzgajate, možete kompostirati.

Evo nekih ideja kako da iskoristite dijelove voća i povrća koje ste do sada možda bacili u otpad.

Kora citrusa

Ne bacajte kore od citrusa nakon što iscijedite sok ili pojedete pulpu. Kora limuna može se koristiti za garniranje jela i pojačavanje okusa. Osim toga, ona sadrži korisna hranjiva vlakna, i čak pet puta više vitamina C nego pulpa, ali i druge važne vitamine i minerale kao što su riboflavin, tiamin, niacin, folna kiselina, vitamin B6, vitamin B5, vitamin A, kalcij, željezo, kalij, cink i magnezij.

Možete je koristiti tako da je umiješate u preljeve ili marinade, dodate je u smoothie, naribate je i umiješate u jogurt ili svježi sir, dodate u zobenu kašu, žitarice ili smjesu za muffine, ili samo u čaj. Ne zaustavljajte se samo na limunu, već koristite kore naranče, limete i čak grejpa, kako biste dodali kiselost i okus bez dodatnih kalorija.

Kora banane

Većina nas jede bananu i bez razmišljanja koru baci u smeće. No kora banane sadrži triptofan, koji potiče lučenje serotonina, “hormona sreće”, koji pomaže u regulaciji raspoloženja. Doista šteta za koru banane, ali s obzirom na to da putuje iz tropskih zemalja i izložena je konzerviranju u raznim preparatima, nije preporuka da se jede osim ako nemate prilike nabaviti je kod domaćeg eko uzgajivača. No, nakon što cijelu bananu potopite u soda bikarbonu i vodu, koru od banane možete koristi kao dohranu za vaše biljke.  lubenica

Kora i sjemenke lubenice

Vjerojatno ne koristite sve dijelove lubenice. Crveno meso unutar lubenice možda je ukusna užina ili sok, ali i iz kore i sjemenki možete “izvući” hranjive tvari. Umjesto da ih bacate, izrežite bijeli dio ispod zelene kore i koristite ga u kuhanju. Sadrži aminokiselinu citrulin, koja se pretvara u arginin, koji pomaže poboljšati cirkulaciju, poboljšava zdravlje srca, jača imunološki sustav, povećava libido i ublažava umor mišića. Osim toga, lubenica sadrži i vitamin C i vitamin B6. Dodajte koru lubenice u blender dok pripremate smoothie, nasjeckajte je i dodajte u voćnu salatu, ili salatu od kupusa, pomiješajte je s krumpirom i mrkvom u juhi ili je ukiselite.

Što se tiče sjemenki, možete ih prepržiti u pećnici. Premažite ih maslinovim uljem i soli, pecite na 180°C 10 do 15 minuta. Zatim ih pospite po salatama ili dodajte u mješavinu orašastih plodova.

Stabljike brokule

Vjerojatno ste navikli jesti glavicu brokule, ali ne zaboravite na stabljike. Stabljika sadrži sulforafan, fitokemijski antioksidans s protuupalnim svojstvima koji štiti stanice od oštećenja DNK i deaktivira karcinogene. Evo nekoliko inspiracija za kuhanje: ogulite, narežite ili naribajte stabljike i jedite ih sirove u salatama ili s umacima.

brokula

“Srce” ananasa

Ne bacajte srčiku ananasa. Možete je koristiti za razne recepte, a u njoj se krije mnogo vitamina i minerala. Ananas sadrži bromelain, enzim za razgradnju proteina koji ima protuupalna svojstva, može pomoći kod artritisa i bolova u mišićima. Osim toga, ima i antikoagulativna svojstva, što znači da razgrađuje fibrin, protein koji sudjeluje u zgrušavanju krvi. Srčiku narežite je i dodajte u voćnu salatu, salatu od kupusa, izmiksajte je u smoothie, narežite na kockice i zamrznite za kasniju upotrebu, ili je jednostavno dodajte u vodu, čaj i čak sangriju kako biste pojačali okus. Također, možete je narezati na male komade i dodati u wok, popržiti na maslinovom ulju, dodati u grčki jogurt za slastice ili koristiti kao marinadu za ribu.

Lišće mrkve

Ne bacajte lišće mrkve. Ovaj je dio potpuno siguran za konzumaciju i odlična zamjena za bilje u bilo kojem jelu za koje već koristite mrkvu. Ako niste ljubitelj gorkog okusa, razmislite o tome da lišće mrkve stavite u juhu.

mrkva

Ljuske luka

Kada ljuštite luk, sačuvajte te ljuske. U ljuski se nalazi visok udio kvercetina, flavonoidnog fitonutrijenta koji smanjuje upalu, snižava krvni tlak, sprječava stvaranje arterijskih naslaga i čuva zdravlje srca. Dodajte cijeli luk u juhu, temeljac, čili ili umak, a zatim izvadite ljuske prije nego što poslužite jelo.

luk

Listovi celera

Možda niste svjesni, ali stabljike celera imaju listove koje također možete koristiti tijekom kuhanja. Listovi celera bogati su magnezijem, kalcijem i vitaminom C, i možete ih koristiti u salatama, ili kao dio povrtnog temeljca. Jednostavno odvojite listove od stabljika, stavite ih na vlažni papirnati ručnik, a zatim u vrećicu Ziploc kako biste ih sačuvali.

Stabljike blitve

Nemojte jesti samo lišće, jer su stabljike bogate glutaminom, koji može poboljšati vaš imunološki sustav. Osim toga, kao lisnato povrće, sadrže i željezo i vlakna. Zagrijte pećnicu na 190°C, operite stabljike i posušite ih. Zatim na dno posude stavite malo maslinova ulja i posložite stabljike i posolite. Prekrijte posudu papirom za pečenje i pecite deset minuta, zatim uklonite papir. Nastavite peći još otprilike 20 minuta dok stabljike ne omekšaju i porumene.

Kora kivija

Ako nikada niste pomislili da biste kivije mogli jesti poput breskve, razmislite ponovno. Ta kora je jestiva i zapravo vrlo korisna za vaše zdravlje. “Kora kivija, slično kori agruma, sadrži mnogo vitamina C, a zapravo je i bogatija vlaknima od ostatka voća”, kaže Kelly R. Jones MS, RD, CSSD, LDN. Naravno, ta gruba koža nije za svakoga, pa ako vam se ne sviđa tekstura, pokušajte dodati cijeli kivi u smoothie kako biste prikrili okus kore, preporučuje ona.

kivi

Listovi cikle

Možete napraviti salatu od cikle koristeći samo lišće od cikle! Listovi cikle slični su onima od blitve po okusu i nutritivnoj vrijednosti. Bogati su vitaminima A, C i K, a možete ih kuhati s drugim lisnatim povrćem kako biste dodali malo slađi okus.

Stabljike gljiva

Stabljike gljiva jednako su hranjive kao i klobuci. Možete ih prokuhati za temeljac ili ih ukiseliti za zimnicu i koristiti u salatama.

Klipovi kukuruza

Dakle, ne predlažemo da pojedete klip kukuruza. Međutim, možete ih iskoristiti na dobar način. Kuhajte sirove ili pečene kukuruzne klipove sa soli kako biste napravili domaći temeljac od kukuruza, savršen za dodatke varivima.

PHOTOS BY: Pexels / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.