Vodimo vas u prvi hrvatski ured koji je ugljično neutralan: ‘I programeri moraju dati svoj doprinos okolišu’

GREEN_300_listici_sredina

Ozbiljna ekipa

Zagrebački ured jedne od najpoznatijih IT tvrtki u Hrvatskoj dobitnik je CO2 neutralnog certifikata. Drugim riječima, rade izrazito teške i odgovorne poslove, a da pritom ni na koji način ne štete okolišu. Kako? Objasnili su nam u velikom intervjuu.

Dva studenta inženjerstva davne 2005. godine, prije nego što je App Store uopće postojao, pobijedila su na natjecanju u izradi aplikacija. Novčanu su nagradu potom iskoristili za osnivanje tvrtke, a sve ostalo je povijest.

Tomislavu Caru i Mateju Špoleru, koji su suosnivači Infinuma, pridružili su se uskoro Josip Bišćan i Nikola Kapraljević, koji je danas i CEO kompanije koja posluje u devet ureda na dva kontinenta.

Svjesni ubrzanog napretka tehnologije i njezina transofmracijskog utjecaja na gospodarstva i svakodnevne živote, u Infinumu posebnu pažnju pridaju klimatskim promjenama. Pomalo neobično za IT stručnjake, fokus stavljaju na održivosti i rješevanju klimatskih izazova.

“Ne može se poreći da digitalni napredak ima utjecaja na hitno pitanje: klimatske promjene. Kao tehnolozi moramo pridonijeti rješenju. Naša je misija oblikovati budućnost s boljom tehnologijom, ali ta je budućnost ugrožena ako se ne pozabavimo ekološkim problemima u sadašnjosti”, istaknula je  Gabrijelu Ružić, Strategy and Communication Specialist.

Ne čudi, stoga, da je baš njihov ured dobitnik CO2 neutralnog certifikata. Drugim riječima, rade izrazito teške i odgovorne poslove, a da pritom ni na koji način ne štete okolišu. Kako? Gabrijela nam je objasnila u velikom intervjuu.

Ističete da je vaša misija oblikovati budućnost s boljom tehnologijom, no ta je budućnost direktno ugrožena brojnim klimatskim izazovima. Na koji način se, u okviru svog posla, borite s tim izazovima?

Društveno odgovorno poslovanje oduvijek je bilo dio kulture Infinuma i ugrađeno je u naše vrijednosti. Godine 2019. pokrenuli smo Zakladu Infinum Foundation, koja posvećuje dio našeg profita u dobrotvorne svrhe, s posebnim fokusom na obrazovanje djece i mladih, unaprjeđenje njihovog životnog standarda te poticanje interesa za STEM i poduzetništvo. Također, od 2015. putem Infinum Academyja pružamo besplatno obrazovanje mladima, pripremajući ih za karijeru u IT sektoru.

Sljedeći prirodni korak u našem angažmanu bio je preuzimanje odgovornosti za naš ugljični otisak u okviru Climate Neutral certifikacije. Proces smo započeli izračunom emisija stakleničkih plinova u svim segmentima našeg poslovanja, od energetske potrošnje do transporta. Nakon mjerenja emisija, postavili smo ciljeve za redukciju istih, što je ujedno i najbitniji korak te ostatak kompenzirali kupnjom ugljičnih kredita. Nastavljamo kontinuirano raditi na razvoju inovativnih rješenja koja ne samo podržavaju naše poslovne ciljeve, već istovremeno minimiziraju negativan utjecaj na okoliš.

Uz nastojanje smanjenja vlastitog ekološkog otiska, dugoročni cilj nam je poticanje svijesti o klimatskim promjenama unutar naše industrije i među partnerima te izgradnja zajednice koja aktivno doprinosi zelenijoj budućnosti.

Posjedujete certifikat o ugljičnoj neutralnosti. O kakvom je certifikatu riječ?

Posjedujemo Certifikat klimatske neutralnosti koji nam je dodijelila organizacija Climate Neutral, vodeća neovisna neprofitna organizacija posvećena borbi protiv klimatskih promjena, koja potiče tvrtke diljem svijeta na smanjenje emisija stakleničkih plinova uz moto “izbjeći, smanjiti, kompenzirati”.

Godišnje dodjeljuju certifikate tvrtkama koje preuzmu odgovornost za vlastiti ugljični otisak generiran proizvodnjom i isporukom svojih proizvoda i usluga. Navedeni certifikat prepoznaje međunarodno je priznat simbol, a ponosni smo što naš zagrebački ured nosi upravo tu oznaku.

Važno je napomenuti da se ne radi o kompanijama koje su postigle potpunu ugljičnu neutralnost, tj. ostvarile nulte neto emisije stakleničkih plinova, već o kompanijama koje su poduzele korake u okviru redukcijskih planova kako bi se približile tom cilju.

Na koji je način dobivanje certifikata utjecalo na Vaš posao? Drugim riječima, jesu li Vaši klijenti zainteresirani za taj podatak, znači li im i mislite li da ga nužno uzimaju u obzir?

Neki od klijenata su nas tražili konkretne podatke o našem ugljičnom otisku putem upitnika i tendera. Stoga možemo zaključiti da je održivost bitan faktor prilikom odabira partnera za razvoj tehnologije, a posjedovanje certifikata od strane neovisne, nepristrane i objektivne treće strane, poput Climate Neutral organizacije, klijentima ulijeva povjerenje.

Ovaj certifikat potvrđuje da, kao tehnološki partner, ne samo da dijelimo iste vrijednosti, već i nemamo negativan utjecaj na klijentov ugljični otisak.

Vodeće svjetske IT kompanije sve više potiču recikliranje elektronike kako bi se smanjio otpad te ponovno iskoristile sirovine iz starih uređaja. Je li to slučaj i kod Vas?

Da, u Infinumu oduvijek potičemo recikliranje elektronike. Elektroničku opremu koja nije prikladna za profesionalnu upotrebu doniramo vrtićima, dječjim domovima ili udrugama koje obnavljaju starije uređaje ili ih koriste kao rezervne dijelove. Ako pak uređaji nisu prikladni za donaciju, odnosimo ih u reciklažna dvorišta kako bi bili pravilno zbrinuti.

Najprije ste izračunali početni vlastiti ugljični otisak. Kako ste došli do tog izračuna?

Za ovaj proces smo koristili Brand Emissions Estimator (BEE), jednostavan softverski alat Climate Neutral organizacije. Određivanje emisija se provodi u skladu s Protokolom o stakleničkim plinovima (GHG Protokol).

Alat nudi nekoliko razina procjene emisije ugljičnog dioksida, a mi smo odabrali detaljnu procjenu koja uključuje sve segmente našeg poslovanja: izravne emisije iz poslovanja organizacije (opseg 1), neizravne emisije koje proizlaze iz proizvodnje energije izvan organizacije (opseg 2), i neizravne emisije neizravne emisije uzrokovane aktivnostima tvrtke, ali koje nisu pod kontrolom tvrtke (opseg 3). Da bismo došli do konačne brojke, bilo je potrebno unijeti veliku količinu podataka. Ti podaci obuhvaćaju potrošnju energije, goriva automobila, troškove održavanja i opreme ureda, podatke o službenim putovanjima, količinu proizvedenog otpada i slično. Naš ukupni ugljični otisak iznosio je 863 tone.

Nakon što ste došli do konačne brojke, zanima me koje ste prve korake poduzeli kako bi se ta brojka smanjila?

Prvo smo identificirali ključne uzročnike ugljičnih emisija unutar našeg opskrbnog lanca, a zatim smo si postavili vremenske rokove unutar kojih ćemo poduzeti mjere kako bismo ih smanjili. Najznačajniji udio naših emisija bio je povezan s nabavom proizvoda i usluga za urede te prijevozom zaposlenika na posao.

Prva mjera koju smo poduzeli bila je smanjenje upotrebe jednokratne plastike i stvaranje plastičnog otpada, uz ozbiljan pristup recikliranju plastike i drugih materijala. Zamijenili smo 70 posto proizvoda za održavanje ureda održivim, netoksičnim alternativama, uglavnom od lokalnih proizvođača.

Drugi set mjera fokusirao se na poticanje alternativnih oblika prijevoza za zaposlenike. Uveli smo besplatne punjače za električna vozila. Osim toga, imamo besplatno parkiralište za bicikle te provodimo fleksibilnu politiku rada od kuće, što dodatno smanjuje naš ugljični otisak.

Poduzete mjere uklapaju se u tzv. redukcijske akcijske planove, kratkoročne inicijative za smanjenje ugljičnog otiska koje tvrtke trebaju realizirati unutar godine dana kako bi postavile temelje dugoročnim ciljevima. Niz ovakvih sitnih koraka i promjena s vremenom može imati značajan utjecaj na smanjenje ugljičnog otiska.

S druge strane, ozbiljno razmatramo uvođenje znanstveno utemeljenih klimatskih ciljeva (SBTi) u budućnosti. Ti ciljevi, postavljeni od strane Ujedinjenih naroda za održivi razvoj do 2030. godine i kasnije, usmjereni su na količinu smanjenja emisija koje tvrtke trebaju postići kako bi doprinijele ukupnom smanjenju emisija, nužnom za ograničavanje globalnog zagrijavanja na 1.5 °C.

Koliko je to sve bilo teško uskladiti sa svakodnevnim obavezama koje imate u okviru svog posla?

Usklađivanje s drugim obavezama nije toliko izazovno koliko može izgledati na prvi pogled. Svi zaposlenici Infinuma brzo su se prilagodili novim promjenama i pravilima, budući da su od samog početka bili motivirani za usvajanje održivih praksi. Ključno je imati dugoročno održiv plan, uz podršku i motivaciju kolega.

Na što ste zapravo, u cijelom tom procesu, najponosniji?

Najponosniji smo na to što smo oformili tim koji se bavi pitanjima društveno održivog poslovanja i što smo postavili temelje za daljnji razvoj u tom smjeru. Prošla je godina i sama certifikacija za nas bila prvi ozbiljniji korak ka tome.

Koji su neki idući planovi i koraci ka zelenijoj budućnosti?

Certifikat klimatske neutralnosti bio je za nas prvi korak u tom smjeru, ali ne i krajnji cilj. Aktivno razvijamo nove strategije za smanjenje ugljičnog otiska i istražujemo inicijative kojima bismo podigli svijest o klimatskim promjenama, kako unutar Infinuma, tako i šire u industriji. Planiramo dijeliti naše znanje i iskustva putem blogova, edukativnih radionica i događanja. Svake godine postavit ćemo si sve izazovnije ciljeve za smanjenje emisija stakleničkih plinova, proširiti tim angažiran u ovoj inicijativi i organizirati nove aktivnosti s ciljem ostvarenja pozitivnog utjecaja na okoliš i zajednicu.

 

 

 

PHOTOS BY: Green.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.