Upoznajte domaći projekt Iskra Collective: Osmislili platformu za očuvanje povijesti

GREEN_300_listici_sredina

Očuvanje zaboravljenih običaja i zanata

Projekt Iskra Collective, stvoren u suradnji raznolike skupine entuzijasta, ima za cilj revitalizaciju hrvatske prošlosti kroz modernu perspektivu.

Projekt Iskra Collective, nastao u suradnji prijatelja, kolega i entuzijasta različitih pozadina, ima za cilj očuvanje kulturne baštine na jedan drugačiji način. Grupa kreativaca različitih pozadina odlučila je oživjeti hrvatsku prošlost, ponovno ispričati stare priče i kroz moderan pogled pružiti neka nova kreativna rješenja. Otvorili su Instagram profil na kojem dijele svoja istraživanja i autorske tekstove, a svoje radove objedinili su i u prvom izdanju časopisa „Iskra collective / publikacija ‘Rijeka’“

„Pronalazimo inspiraciju u međugeneracijskom dijalogu, dijelimo ljubav prema tradiciji, inovaciji, ruralnom i urbanom, lokalnom i globalnom. Želimo razumjeti i premostiti rupe u socijalnim i kulturnim razmjenama između različitih generacija. Potaknuti radoznalošću, uranjamo se u ruralni način života, zaboravljene običaje i zanate, kako bi se povezali s vlastitim naslijeđem i kako bi ga povezali sa suvremenim životom i mlađim generacijama.“, objasnili su.

U svojim počecima, projekt Iskra Collective proizašao je iz osobnih refleksija i promišljanja koje su članovi dijelili nakon završetka fakulteta.

„Primijetili smo negativne trendove u očuvanju baštine i komunikaciji između generacija. Motivirani znatiželjom i sociološkom perspektivom, započeli smo naše kreativno putovanje kako bi proučavali i stvorili platformu za istraživanje tema vezanih za baštinu.“

Što zapravo radi Iskra Collective?  Primjer su objave u kojima na zanimljiv, sažet i stručan način oslikavaju život u Pokupskom.

„Predstavljanje tradicionalnih recepata iz Pokupskog, s ciljem uvođenja manje poznatih dijelova hrvatske kuhinje. Kada razmišljate o kući u Pokupskom, ona je više dom nego kuća – a ono što su autori mislili da je najtopliji dio doma je pozivanje ljudi unutra i dijeljenje obroka zajedno. Regija Pokuplja, zbog blizine rijeke, uživa u ribi u svojoj kuhinji, kao i u velikom asortimanu domaćeg povrća, cvijeća i biljaka. Ideja je bila prikazati neke davno zaboravljene recepte koji odražavaju bliskost lokalne zajednice s rijekom, krajolikom koji nastanjuju, te utjecaj rijeke na nešto što je svakodnevno kao domaće jelo. Recepti su nabavljeni iz mjesne zajednice žena pod nazivom ‘Žene Pokupskog’ / ‘Žene Pokupskog’, koja okuplja, kuha, dijeli svoje pekarske proizvode s drugim mještanima, često u humanitarne svrhe.“

Svoja istraživanja zaboravljene prošlosti započeli su u Pokupskom, a rezultate svojih istraživanja objavili su u obliku priča, fotografija i crtica na društvenim mrežama. Također, rezultate svojih istraživanja i autorskih tekstova objavili su prvom časopisu „Iskra collective / publikacija ‘Rijeka’“

„Prvo izdanje publikacije Iskre, fokusira se na Pokupsko, malo mjesto nedaleko od Zagreba. Glavni interes i krovna tema je rijeka Kupa, kao pokretač promjena u krajoliku, tradicijskih obilježja, načina života. Naše istraživanje o rijeci Kupi i Pokuplju bavi se povijesnim značajima rijeke u formiranju naselja, poljoprivrede, prilagodbe stilova života. Kroz drugačije perspektive, članovi kolektiva istraživali su široku lepezu tema, od javnih prostora uz rijeku, do gastronomskih tradicija Pokuplja, formirajući bogati kolaž koji ističe rijeku kao generatora kulture.“

S obzirom da je prvi print limitiran u broju, trenutačno se nalazi na sljedećim lokacijama: kafić Luta (Bauerova ulica, Zagreb), kafić Botaničar (Mažuranićev trg, Zagreb), bar Ten22 (Smičiklasova ulica, Zagreb), te Drava Art Biennale ’23, koji sada putuje iz Koprivnice u Osijek, a zatim u Slavonski Brod.

Iskra Collective ima za cilj proširivanje razumijevanja tradicionalnog i održivog načina života, s fokusom na integraciju novih ekonomskih trendova s naslijeđem.

„Nadilazeći fokus na ‘zelenu’ gradnju i ‘zelene’ urbane prostore, promoviramo kulturnu održivost. Promatrajući i inicirajući dijalog s ruralnim zajednicama koje su često zanemarivane, želimo prikazati njihove jedinstvene identitete i priče, pridonoseći afirmaciji prostora, ljudi, graditeljske baštine, flore,  faune, i fenomena koji se zaboravljaju.“, objasnili su članovi tima koji čine Marta Bunjan, Lara Jelić-Balta, Hana Štefanac, Iva Vujec, Petra Zebić, Petra Martinović, Karla Jelić-Balta, Aljoša Kotnjek, Stephanie Newcomb, Mirna Udovčić, Tin Pugelnik Stipeč, Alison Ivašić, Kinke Nijland, Jacopo Grilli, Bojan Pepeonik, Ana Horvat, Blaž Škorjanc, Josip Kresović.

Iskra okuplja šaroliko društvo pojedinaca različitih profesija, interesa, iskustava i dobi.

„Iako nas većina dolazi iz Zagreba, i iz Hrvatske, pojedini članovi pridružuju nam se iz europskih zemalja poput Slovenije, Italije i Nizozemske, pa čak i iz Kostarike. Naš kolektiv ujedinjuje arhitekte, dizajnere, umjetnike, urbaniste, ekonomiste, agronomiste, modne dizajnere, psihologe, sociologe. U svojoj srži, Iskra je fuzija pozitivnosti, iskrenosti, kreativnosti, koje su vidljive iz naših zajedničkih pothvata i projekata. Iskra također stremi stvaranju platforme za talentirane i kreativne pojedince, osiguravajući im slobodu izražavanja i kreativnog izričaja.“

Iskra Collective trenutačno priprema dvije izložbe u Zagrebu, koje će se odvijati tijekom ožujka u Galeriji Modulor, a tijekom svibnja u Garaži Kambi.

„Veselimo se otvaranju novim publikama i istraživanju mogućnosti adresiranja društvenih problematika koje nas sve pogađaju, tako da nam je drago da naša ideja rezonira izvan našeg inicijalnog kruga. Suradnja s različitim zajednicama zasigurno će nam donijeti priliku za stvaranjem nečeg značajnog kroz kulturnu baštinu.“

PHOTOS BY: Marko Posavec/Edina Cseh/Iskra Collective / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.