Deset najtoplijih i najsuših ljeta na području Europe unatrag 40 godina uslijedilo je nakon topljenja leda na Grenlandu i naviranja velikih količina slatke vode u sjeverni Atlantik, što bi moglo značiti da nas i ove godine očekuju iznimno visoke temperature i suša u južnoj Europi.
Studija, objavljena u časopisu Weather and Climate Dynamics objašnjava kako se ljeto u Europi može predvidjeti mjesecima, ali i godinama unaprijed ako se samo promatra ovaj fenomen. Studiju je proveo Nacionalni oceanografski centar, a u njoj se navodi kako su u 2023. godini Velika Britanija i sjeverna Europa iskusili neobično hladno i vlažno vrijeme, dok je na Grenlandu bilo iznadprosječno toplo, što je dovelo do ulijevanja veće količine slatke vode u sjeverni Atlantik.
Na temelju ovih opažanja, znanstvenici predviđaju da će ljeto 2024. godine na području južne Europe biti iznimno vruće i suho, ali jednako tako i sjeverna Europa mogla bi doživjeti visoke temperature, i to čak sljedećih pet godina.
Topljenje morskog i glečerskog leda definitivno, naglasili su znanstvenici, može poremetiti normalnu cirkulaciju oceana, utječući tako na globalnu klimu. Međutim, zagrijavanje nad Europom samo će pojačati zagrijavanje koje se već događa zbog klimatskih promjena te prouzročiti nove promjene u vremenskim obrascima.