rotacija zemlje naslovna

Topljenje leda moglo bi usporiti rotaciju Zemlje: Što to znači u našem računanju vremena?

GREEN_300_listici_sredina

Klimatske promjene

Zemlja je samo djelić beskrajnog svemira i većina pojava događa se izvan našeg znanja i naše kontrole. Ipak, ljudsko djelovanje utječe na život našeg planeta, a time i na budućnost generacija koje dolaze.

Kako objašnjava studija, nedavno objavljena u časopisu Nature, rotacija našega planeta se usporava i u sljedećih nekoliko godina u mjerenju vremena mogli bismo izgubiti cijelu sekundu. No kada će se to točno dogodti, ne može se procijeniti jer se u cijelu jednadžbu uključio još jedan važan čimbenik, a to su klimatske promjene uzrokovane ljudskom aktivnošću.

Zemlja se ubrzava sama po sebi jer njezina vruća tekuća jezgra – “velika kugla rastaljenog fluida” – djeluje na nepredvidive načine, s vrtlozima i tokovima koji su u kontinuiranoj promjeni. Prema vodećem autoru studije, Duncanu Agnewu, geofizičaru na Institutu za oceanografiju Scripps sa Sveučilišta Kalifornija, jezgra je potaknula ubrzavanje rotacije otprilike prije 50 godina, ali brzo topljenje leda na polovima od 1990. godine prikrilo je ovaj učinak.

Naime, s druge strane, topljenje leda na oba Zemljina pola, zbog klimatskih promjena uzrokovanih ljudskom aktivnošću, djeluje na usporavanje rotacije planeta – manje čvrstog leda na sjeveru i jugu te veća količina vode u oceanima premješta masu planeta prema ekvatoru, što ima usporavajući učinak.

rotacija zemlje

Kako mjerimo vrijeme?

Globalno mjerenje vremena je kompliciran zadatak koji uključuje fiziku, globalnu politiku moći, klimatske promjene, tehnologiju i dvije vrste vremena. Zemlji treba otprilike 24 sata za rotaciju, ali ključna riječ je “otprilike”. Tisućama godina Zemlja se općenito usporavala, s tim što se stopa povremeno mijenjala, a usporavanje je uglavnom potaknuto utjecajem plime i oseke, koje su uzrokovane privlačnom silom Mjeseca, objasnili su znanstvenici u ovoj studiji.

Računajući usporavanje rotacije Zemlje, satovi bi mogli preskočiti sekundu – nazvanu “negativna prijestupna sekunda” – oko 2026. godine. Međutim, kako globalno zatopljenje istovremeno djeluje usporavajuće, ovaj fenomen mogao bi se odgoditi za 2029. godinu.

“Ovo je bez presedana zanimljiva situacija za promatranje” izjavio je Duncan Agnew, geofizičar, “Nije riječ o tako velikoj promjeni u rotaciji Zemlje da bi ona mogla prouzročiti opću katastrofu, ali ovo je fenomen na koji treba obratiti pozornost i znak da ipak svjedočimo neobičnim vremenima.”

PHOTOS BY: Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.