366215541_6675080552542510_3791050382714380578_n

Situacija u Međimurju i dalje teška: Mura je dosegla rekordan vodostaj

GREEN_300_listici_sredina

Mještani i vatrogasci cijelu noć ojačavali nasip

Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je da su u proteklih šest godina rekonstruirali i nadogradili 225 kilometara nasipa, a da se 75 kilometara nasipa u ovom trenutku ojačava, gradi ili nadvisuje.

Još jedna besana noć je iza Međimuraca. Mura je dosegla rekordan vodostaj, a Drava je imala veliki dotok vode iz Slovenije i Austrije. Zbog toga su sve hitne službe i u ponedjeljak na terenu.

Najkritičnije je i dalje u Murskom Središću, a voda stvara velike probleme i u Svetom Marinu na Muri, gdje se pokušava zaustaviti dotok vode u kuće.

“Danas su rekordi Mure ponovno srušeni jer je 543 centimetra trenutno vodostaj rijeke Mure kod Murskog Središća. To je najviše ikad zabilježeno”, rekao je u nedjelju župan Međimurske županije Matija Posavec za Hrvatski radio te dodao da su također pratili situaciju na rijeci Dravi koja je cijeli dan imala veliki protok vode iz Austrije i Slovenije te visoke vodostaje.

‘Situacija je pod kontrolom’

Zbog toga su mještani i vatrogasci radili na učvršćivanju nasipa kod naselja Pušćine i Gornji Hrašćan u općini Nedelišće kako se ne bi ponovio najgori scenarij od prije 10 godina.

No, situacija je i dalje pod kontrolom, uvjerava zapovjednik Vatrogasne zajednice Koprivničko-križevačke županije Zvonimir Habijan.

“Još uvijek držimo sve pod kontrolom, nije se dogodilo da nam je negdje probilo u dio naseljenog mjesta, i gospodarski objekti nisu ugroženi. Trenutačno imamo na raspolaganju 118 vatrogasaca koji još uvijek utvrđuju nasipe i izgrađuju nove, pojačavaju ih, baš zbog mogućnosti dolaska vodenog vala kojeg očekujemo sutra, tijekom dana”, rekao je.

Dodao je da su dosad potrošili oko 65.000 vreća s pijeskom.

Hrvatske vode moraju se prilagoditi klimatskim promjenama

Hrvatske vode će gradnju nasipa uz rijeke morati prilagoditi klimatskim promjenama.

Direktor Hrvatskih voda Zoran Đuroković rekao je da su u proteklih šest godina rekonstruirali i nadogradili 225 kilometara nasipa, a da se 75 kilometara nasipa u ovom trenutku ojačava, gradi ili nadvisuje.

“Na taj način se prilagođavamo klimatskim promjenama i rekordnim vodostajima”, kazao je Đuroković, a prenose 24sata.

“Problem je što svi vidimo da je dinamika procesa klimatskih promjena toliko brza, to se događa i u drugim državama, da rijetko koja država uspijeva tako brzo dizati sustave , a i obrane od poplava s obzirom na to koliko bilježimo ekstremne hidrološke prilike”, dodao je Đuroković.

PHOTOS BY: Green.hr / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.