andrew-svk-6vbEhUuA4dU-unsplash

Kroz pukotinu u planini otkrili novi svijet: ‘Kao Avatar na Zemlji’

GREEN_300_listici_sredina

Cijeli ekosustav

Mnogi su posjetitelji priznali da je špilja Son Doong poput drugog svijeta, uspoređujući ju s filmom Avatar.

Tajanstvena Son Doong smatra se, prema volumenu, najvećom špiljom na svijetu, ali i najvećom špiljom u Vijetnamu uopće. Impresivna duljina od gotovo devet kilometara poznata je po svojim prirodnim bogatstvim. Naime, cijeli jedan svijet smjestio se u ovaj špiljski prolaz.

Zanimljivo je da ga je prvi otkrio Ho Khanh– Phong Nha 1990. godine, a tek 2009. područje je službeno ispitano i izmjereno kroz britansko-vijetnamsko špiljsku ekspediciju.

POGLEDAJTE VIDEO: 

Znanstveni tim koji je sudjelovao u ekspediciji proglasio je špilju najvećom prirodnom na svijetu s volumenom od čak 38,5 milijuna kubičnih metara.

Cijeli svijet u jednoj špilji

Mjerenja su tada potvrdili i brojni svjetski geolozi, uključujući dr. Tonyja Walthama. Njegov tim, zajedno s časopisom National Geographic, iste je godine proglasio špilju Son Doong najvećom prirodnom vapnenačkom špiljom na planetu, a 2013. organizacija Guinnessovih svjetskih rekorda zabilježila ju je kao najveću prirodnu špilju na svijetu.

Vjeruje se da je stara između dva i pet milijuna godina, a smještena je u Nacionalnom parku Phong Nha-Ke Bang u provinciji Quang Binh.

Unutar špiljskog prolaza smjestilo se nekoliko jezera, brojne biljne vrste, ali i stalaktiti visoki gotovo kao neboderu u New Yorku.

‘Kao u Avataru’

Točnije, ono što Son Doong čini posebnim, priznatim i poznatim u svijetu je jedinstveni skriveni podzemni svijet unutar same špilje. Ondje su se smjestile prave prašume koje rastu unutar špilje, imaju vlastiti ekosustav, vremenske prilike pa čak i tajanstvenu podzemnu rijeku koju nijedan istraživač još nije otkrio u potpunosti.

Mnogi su posjetitelji priznali da je špilja Son Doong poput drugog svijeta, uspoređujući ju s filmom Avatar.

Iako je danas poznata kao pravo svjetsko čudo prirode, više se ljudi popelo na Mount Everest nego što je prošlo kroz Hang Son Doong. Fokus javnosti bio je najveći 2014. godine kada su razmatrani planovi za izgradnju žičare kroz samu špilju. Ipak, zahvaljujući snažnom otporu lokalnog stanovništva i ekologa, prijedlog je odbačen, a sve iz straha da bi masovni turizam mogao štetiti ekosustavu.

PHOTOS BY: Profimedia, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.