Kokice su moćan izvor hranjivih tvari zbog velike koncentracije polifenola, potvrdilo je to istraživanje američkih znanstvenika. Većina svježih proizvoda sadrži oko 90 posto vode koja razrjeđuje ovu posebnu klasu antioksidansa, a kokice sadrže tek četiri posto vode, kazao je nutritivni analitičar Joe Vinson na 243. Nacionalnom skupu izložbi Američkog kemijskog društva.
Studija je pokazala da je količina polifenola u kokicama čak 300 mg po porciji. Za usporedbu, u jednom kuhanom kukuruzu šećercu ima 114 mg, a u voćki oko 160 mg polifenola jer ga, laički rečeno, pojede voda. Štoviše, jedna porcija kokica osigurava oko 13 posto dnevnog prosječnog unosa polifenola po osobi u SAD-u, pokazalo je istraživanje.
Savršen međuobrok
“Kokice bi mogle biti savršen međuobrok. To je jedini međuobrok koji se sastoji od 100 posto neprerađenog cjelovitog zrna. Sve druge žitarice su prerađene i razrijeđene drugim sastojcima. Jedna porcija kokica osigurat će više od 70 posto dnevnog unosa cjelovitih žitarica, a čovjek u prosjeku dnevno unese samo pola preporučene doze cjelovitih žitarica, a kokice su se pokazale kao odlična opcija”, kazao je Vinson.
Međutim, valja paziti na vrstu kokica. One koje se kupuju u kinu neće imati jednaka nutritivna svojstva kao one koje sami napravite kod kuće, upozorava znanstvenik. Sličan je problem i s onim za mikrovalnu pećnicu, budući da dolaze uz obilne količine maslaca, šećera i kukuruznog sirupa, čiji broj kalorija može biti jednak pizzi.
Kokice za mikrovalnu imaju oko 43 posto masti, zajedno s drugim navedenim sastojcima. Po broju kalorija, najbolje su one koje se prže na zraku, primjerice u fritezi na vrući zrak. Domaće pržene u ulju na tavi na drugom su mjestu po broju kalorija, no to ovisi o vrsti i količini ulja u kojima se prže. Valja paziti i na količinu soli.