Image: 640799209, License: Royalty-free, Restrictions: , Model Release: no

Pitka voda u Švicarskoj trajno zagađena ‘vječnim kemikalijama’ koje uzrokuju rak

GREEN_300_listici_sredina

Nalaze se i u Hrvatskoj

Voda za piće u Švicarskoj zagađena je tzv. “vječnim kemikalijama“, pokazala su najnovija istraživanja.

Istraživači su prikupili uzorke na više od 500 mjernih postaja, na osnovu čega je Nacionalni opservatorij za podzemne vode (NAQUA) otkrio da su potencijalno štetni kemijski dodaci široko rasprostranjeni u glavnom izvoru pitke vode u Švicarskoj.

Međutim, švicarske granične vrijednosti prekoračene su samo na jednoj postaji, prema Saveznom uredu za okoliš (FOEN).

Inače, podzemne vode osiguravaju 80 posto pitke vode na području Švicarske.

Vječne kemikalije

Riječ je o PFAS kemikalijama koje zauvijek ostaju u ljudskog organizmu, ali i doprinose klimatskoj krizi budući da njihova proizvodnja uključuje emisiju štetnih stakleničkih plinova. Kako samo ime kaže, nikada se ne raspadaju u okolišu.

Posljednjih godina sve više znanstvenih istraživanja pokazalo je da su per- i polifluoralkilne tvari (PFAS) među najotrovnijim tvarima koje se mogu pronaći u potrošačkim proizvodima.

PFAS kemikalije povezuju se sa stanjima poput raka, bolesti štitnjače i hipertenzije u trudnoći, a ove opasne kemikalije mogu se unijeti putem vode, hrane pa čak i zraka.

Podsjetimo, ove opasne kemikalije otkrivene su i na nekoliko lokacija u Hrvatskoj. Više o tome saznajte ovdje.

Iako su švicarske vlasti zabranile korištenje ove vrste kemikalija, ostatci se još uvijek nalaze u okolišu. I ondje će ostati zauvijek.

Najveći rizik za zdravlje

Godine 2021. FOEN i NAQUA krenuli su u analizu uzoraka švicarskih podzemnih voda za 26 vrsta PFAS-a. Rezultati objavljeni 12. rujna identificirali su 13 vrsta PFAS-a na gotovo polovici mjernih postaja.

Najveće koncentracije izmjerene su za PFOS (perfluorooktan sulfonat), koji je zabranjen u zemlji od 2011. Ova vrsta vječne kemikalije predstavlja najveći rizik za zdravlje. U prošlosti se naširoko koristio kao zaštitni premaz za tekstil poput tepiha i kože.

Švicarska postavlja sigurnu granicu između 0,3 i 0,5 mikrograma PFAS-a po litri podzemne vode, s ograničenjem od tri pojedinačne vrste PFAS-a po uzorku. To je prekoračeno samo na jednoj od mjernih postaja.

Kako PFAS kemikalije dospijevaju u pitku vodu?

Pjene za gašenje požara, koje sadrže PFAS, jedan su od glavnih krivaca za vječne kemikalije u podzemnim vodama, prema FOEN-u, a prenosi Euronews.

Koriste se opetovano u područjima za obuku gašenja požara, kao i u industrijskim područjima, rezervoarima i željeznicama.

Podzemna voda također je kontaminirana PFAS-om iz drugih izvora, kao što su odlagališta i otpadne vode.

Švicarska trenutačno ispituje je li potreban akcijski plan za trajno smanjenje izloženosti ljudi i okoliša kemikalijama.

Jesu li PFAS kemikalije zabranjene u EU?

Do sada, EU ograničava samo određene vrste PFAS-a. PFOA (perfluorooktanska kiselina) je zabranjena, dok je PFOS zabranjen u gotovo svim uporabama.

Europska komisija predložila je potpunu zabranu PFAS-a, ali proizvođači to odbijaju.

Brojna regulatorna tijela iduće će godine glasati o predloženom zakonu. Ako bude odobren, mogao bi stupiti na snagu 2026.
Ranije ove godine, istraga koju je proveo Forever Pollution Project otkrila je da je 17.000 lokacija diljem Europe i Ujedinjenog Kraljevstva kontaminirano otrovnim kemikalijama.

PHOTOS BY: Profimedia, Unsplash / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.