PET, plastika

PET, HDPE ili LDPE: Znate li što znači koja oznaka i koliko se puta plastika može reciklirati?

GREEN_300_listici_sredina

Sedam vrsta plastike

Prema ASTM International D7611 Standardu, plastike se mogu klasificirati u sedam vrsta, prepoznatljive po kodu smole u sredini poznatog utisnutog trokuta.

Plastika se može reciklirati jednom do 10 puta, ovisno o vrsti, iako se većina može reciklirati samo jednom. Plastika nakon potrošača često se pretvara u sintetička vlakna, plastično drvo, izolaciju i spremnike – bilo što postane, ipak će biti proizvod niže kvalitete od izvornog proizvoda, zbog čega se naziva “downcycling”.

Zbog toga što proces grijanja skraćuje polimerni lanac, time smanjuje kvalitetu plastike, bočica s vodom ne može jednostavno reinkarnirati kao druga bočica s vodom – ili bilo što što je prikladno za hranu, prema strožim zahtjevima za pakiranje. Međutim, neke vrste plastike imaju veći potencijal za recikliranje od drugih.

Prema ASTM International D7611 Standardu, plastike se mogu klasificirati u sedam vrsta, prepoznatljive po kodu smole u sredini poznatog utisnutog trokuta. Evo pregleda reciklabilnosti svake.

Plastika #1 PET

Polietilen tereftalat, skraćeno PET ili PETE, obično se koristi za boce za piće i kontejnere za hranu. Ova kategorija se smatra visoko reciklabilnom u usporedbi s drugim vrstama – prihvaćaju je većina programa za odvoz otpada i može podnijeti recikliranje više puta, ovisno o tome što postane u svojem potrošačkom životu. Kada se PET plastika pretvori u kontejner koji nije namijenjen hrani, možda će moći podnijeti drugo ili treće kolo recikliranja, ali kada se pretvori u poliesterska vlakna – što je najčešći slučaj – tada postaje teže reciklirati jer veliko postkonstrukcijsko recikliranje tekstila trenutno ne postoji.

Plastika #2 HDPE

Visokoprotočni polietilen koristi se za izradu bočica za pića, proizvoda za osobnu higijenu, motornih ulja i deterdženata za rublje. HDPE plastika prihvaćaju većina programa za odvoz otpada i često se pretvara u olovke, plastično drvo, cijevi za vodovod i igračke. Njegova debljina i trajnost olakšavaju podnošenje postupka recikliranja nekoliko puta.

Plastika #3 PVC

Polivinil klorid – materijal od kojeg je izrađena imitacija kože, vinil podovi i termoskupljajuća folija – nije tako često recikliran. Teže je razgraditi ga za ponovnu obradu jer je sastavljen od mnogo različitih spojeva i aditiva. Neki sofisticirani procesi mogu razdvojiti ove spojeve i napraviti novi PVC za stvari poput cijevi, podloga za tepihe i ograde, ali teškoće i složenost tog procesa čine malo vjerojatnim da bi spojevi bili dovoljno jaki da podnesu recikliranje više od jednom.

Plastika #4 LDPE

Niskoprotočni polietilen je nepoželjni “jednokratni” mekani plastika koji često završava u oceanu, gdje morski život nesretno zamijeni za hranu. Vrećice za kupovinu, vrećice za sendviče i prozirna folija izrađeni su od njega, a ovi predmeti obično nisu prihvaćeni od strane usluga za odvoz otpada , ali se diljem zemlje pojavljuje sve više programa za predaju u supermarketima. Tipično, LDPE se može reciklirati samo jednom jer je kvaliteta toliko narušena da se može koristiti samo za oblaganje tepiha, vreće za smeće i druge jednokratne predmete.

Plastika #5 PP

Polipropilen je materijal od kojeg se izrađuju tvrde bočice za recepte, spremnici za dezodorans, medicinska oprema i čepovi za boce. Prema AZoCleantech, publikaciji za čisto industriju, PP se može reciklirati četiri puta – u vlakna odjeće, metle, lopate za vrt i slično.

Plastika #6 PS

Polistiren, kategorija koja sadrži stiropor, općenito se smatra najmanje prijateljskom plastikom prema planetu. To je materijal od kojeg su izrađeni jednokratni plastični čaše, posude za hranu za van, kartonske kutije za jaja i pakirne štapiće. Tradicionalni PS nije reciklabilan jer je formiran iz tekućeg ugljikovodika koji se ne može razgraditi standardnim metodama recikliranja i previše je skup za obradu; međutim, ekspandirani polistiren (EPS), čvrsti stanični plastika koja se koristi za izolaciju zgrada i pakiranje elektronike, jest.

Plastika #7 Ostalo

Kod #7 koristi se za razne plastične materijale poput polikarbonata (PC), koji se koristi za CD-ove, zaslone prijenosnih računala i neprobojne prozore, i polilaktida (PLA), biorazgradive “plastike” izrađene od škroba kukuruza ili trske šećerne. Određene vrste, poput PC-a, mogu se reciklirati, ali druge, poput PLA-a, ne mogu. Dobra vijest je da je PLA kompostabilan u nekim postrojenjima – potražite kod za PLA ispod oznake za recikliranje.

Savjeti za smanjenje zagađenja plastikom

Upoznajte sedam kodova koji se mogu reciklirati. Recikliranje nečega što nije recikliratljivo ili nepravilno sortiranje može kontaminirati cijelu seriju inače dobrog recikliranja i uzrokovati odbijanje. Pored kućnog recikliranja, napravite bilješku o tome koje plastike prihvaća vaša usluga za odvoz otpada.

Najekološkiji sljedeći korak je ponovno upotrebljavanje vašeg plastičnog otpada, pa boce i tegle pretvorite u spremnike za skladištenje, posude za sadnice i slično.

Uvijek uklonite čepove prije recikliranja boca i odložite ih na odgovarajući način.

Birajte prozirne plastične materijale više od obojenih – općenito su poželjniji i imaju najvišu materijalnu vrijednost jer se mogu obojiti. Sljedeća najbolja boja je bijela.

PHOTOS BY: Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.