Pčele

Pčele nas trebaju: 5 savjeta kako im možemo pomoći na proljeće

GREEN_300_listici_sredina

Počinju se buditi

Pčele su neizostavan dio našeg ekosustava, oprašujući usjeve i divlje biljke koje osiguravaju hranu za nas i podržavaju cijele ekosustave. Međutim, sada se suočavamo s ozbiljnim problemom opadanja broja pčela.

Jedan od ključnih trenutaka u kojem možemo pružiti pomoć pčelama je u proljetnim mjesecima, kada se one bude iz zimskog sna. Rano proljeće, dok priroda ponovno oživljava nakon zime, predstavlja kritično razdoblje za preživljavanje pčela. Početak sezone cvjetanja ključan je trenutak za osiguravanje dovoljno hrane za ove oprašivače.

Jedan nedavni znanstveni rad ističe važnost ranog cvjetanja u proljeće za preživljavanje pčela. Pokazalo se da mnoge nacionalne inicijative za sadnju oprašivača preporučuju biljke koje cvatu kasno u odnosu na početak sezone pčelinjeg aktiviteta. Ova “gladna praznina”, kako je nazvana u istraživanju, znači manje preživjelih pčelinjih kolonija do kraja ljeta i nedovoljno novih matica za sljedeću godinu. Međutim, postoji način kako možemo pomoći pčelama tijekom ovog ključnog razdoblja. Uzgajanje biljaka koje cvatu rano u proljeće može predstavljati ključnu podršku za oprašivače. Ove biljke, poput bršljana, crvene koprive, javora, trešnje, gloga ili vrbe, pružaju dragocjen izvor nektara i peluda za gladne pčele koje se probude iz zimskog sna.

Studija je pokazala da uvođenje ovih biljaka u okoliš može značajno povećati preživljavanje pčelinjih kolonija, čak do 100% tijekom desetogodišnjeg razdoblja. To ukazuje na to koliko je važno osigurati raznolikost cvjetanja tijekom cijele godine, s naglaskom na ranim proljetnim cvjetovima.

Kako još možemo pomoći pčelama:

Posadite cvijeće bogato nektarom i polenom: Cvjetne biljke su izvor hrane za pčele. Odaberite raznolike biljke koje cvatu tijekom cijele sezone kako biste osigurali kontinuirani izvor hrane. Biljke poput lavande, maslačka, kadulje, crvene djeteline i suncokreta posebno su privlačne pčelama.

Izbjegavajte upotrebu pesticida: Pesticidi su štetni za pčele i druge oprašivače. Pokušajte koristiti prirodne metode kontrole štetočina i bolesti u vrtu ili odaberite organske proizvode koji ne sadrže štetne kemikalije.

Pružite sklonište: Pčele trebaju sigurna mjesta za gniježdenje i razmnožavanje. Možete postaviti pčelinje košnice u vaš vrt ili na balkon, ili jednostavno ostaviti dio vrta netaknut prirodi kako bi pčele mogle pronaći prirodna skloništa poput pukotina u drveću ili gnijezda pod zemljom.

Pružite vodu: Pčele također trebaju vodu, posebno tijekom vrućih ljetnih dana. Postavite plitke posude s vodom u vašem vrtu ili dvorištu, ali pazite da osigurate sigurno mjesto gdje se pčele mogu osloniti dok piju vodu kako ne bi utonule.

Edukacija i podrška: Podignite svijest o važnosti pčela među svojim prijateljima, obitelji i zajednicom. Sudjelujte u lokalnim programima za očuvanje pčela ili se pridružite volonterskim aktivnostima u pčelinjacima ili botaničkim vrtovima.

PHOTOS BY: Unsplash.com / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.