Kineska vlada i južnokorejske ribarske skupine prosvjeduju protiv ispuštanja slabo radioaktivnih otpadnih voda iz pokvarene japanske nuklearne elektrane Fukushima u Pacifički ocean. Naime, Japanu je ovakvo rješenje odobrila Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), čiji stručnjaci, , kako prenosi Wall Street Journal, tvrde da je zabrinutost javnosti potpuno neopravdana.
Postrojenje u kvaru od 2011.
Još 2011. godine u ožujku potres i tsunami prekinuli su napajanje u postrojenju Fukushima, a potom je Japan pumpao vodu kako bi se ohladile jezgre reaktora. Ta voda, koja je kontaminirana radijacijom, pohranjivana je u više od 1000 spremnika, a trenutno Japanu ponestaje prostora za skladištenje.
Prema planu odlaganja, operater elektrane Tokyo Electric Power prvo namjerava smanjiti koncentraciju gotovo svih radioaktivnih tvari u otpadnim vodama unutar sigurnosnih standarda, s izuzetkom tricija, izotopa vodika.
Ocean je opće dobro
Kako bi se koncentracija tricija smanjila na sigurnu razinu, voda će se razređivati morskom vodom, a cilj je ispustiti više od 1,3 milijuna tona vode tijekom tri desetljeća u Tihi ocean.
“Ocean je opće dobro čovječanstva, a ne japanska privatna kanalizacija”, poručio je glasnogovornik kineskog ministarstva vanjskih poslova Wang Wenbin, koji je jedan od onih koji se žestoko protive ovoj odluci i smatraju da ocean nije mjesto za ispuštanje radioaktivne vode, koliko god bio nizak stupanj njezine kontaminiranosti.