rastoke naslovna

Ovo hrvatsko mjesto uvršteno je među najbolja turistička sela svijeta, a evo i zašto

GREEN_300_listici_sredina

Destinacije koje valja posjetiti

Malo mjesto u Karlovačkoj županiji, koje leži na rijekama Slunjčici i Korani, oduševilo je svojim ljepotama, ali i svojim ekološkim i održivim pristupom turiznu i Svjetsku turističku organizaciju, koja ga je stavila na popis najboljih turističkih sela svijeta.

Ovaj je tjedan jedna posebna vijest razveselila Grad Slunj, a na tome im je čestitala i ministrica turizma i sporta Nikolina Brnjac. Naime, Grad Slunj pd ovoga tjedna možete pronaći na listi najboljih turističkih sela na svijetu prema izboru Svjetske turističke organizacije (UNWTO). Na ovaj je prestižni natječaj bilo prijavljeno čak 260 ruralnih destinacija svijeta, a Slunj je pronašao svoje mjesto na 54. poziciji.

Na popisu su se našla sela ili manji gradovi u ruralnim područjima koja su, prema UNWTO kriterijima, vodeća u njegovanju ruralnih područja, očuvanju krajolika, kulturne raznolikosti, lokalnih vrijednosti i kulinarskih tradicija.

Zašto baš Slunj?

Slunj, smješten na prekrasnim obalama rijeka Slunjčice i Korane, strategijski koristi turizam kao katalizator za ruralni razvoj, istovremeno stavljajući priorite na očuvanje bogate prirodne i kulturne baštine. Grad prepoznaje potrebu da ublaži potencijalne negativne utjecaje turizma putem primjene održivih praksi, zaštite zaštićenih krajolika te ulaganja u fizičku i digitalnu infrastrukturu.

Projekt “Vodene tajne Slunja” ističe se kao dokaz ovoj predanosti i usredotočen je na odgovorno upravljanje krajolicima Slunjčice i Rastoka. Putem inovativnih inicijativa, poput interpretativnih staza i poboljšane infrastrukture, projekt ima za cilj poboljšati iskustva posjetitelja dok osigurava održivo korištenje prirodnih blaga regije.

Osim naglaska na turizmu, Slunj pridaje veliku važnost očuvanju svoje kulturne baštine. Tradicionalne prakse, uključujući lokalne pjesme, plesove i liturgijske obrede, aktivno se promoviraju, doprinoseći jedinstvenom identitetu grada. Projekti obnove povijesnih zgrada i događaji koji prikazuju tradicionalne vještine dodatno naglašavaju predanost Slunja očuvanju kulturne baštine.

Događaji poput “Dana mlinova” slave lokalnu nematerijalnu baštinu, potičući angažman zajednice i osjećaj ponosa. Slunj, s svojim krajolicima zaštićenim u okviru programa Natura 2000 i raznim “zelenim” projektima, usklađuje se s globalnim pozivom na ekološku odgovornost.

 

PHOTOS BY: Instagram / Sva prava pridržana

Vezani članci

Naša web stranica koristi kolačiće kako bismo vam pružili najbolje moguće korisničko iskustvo. Informacije o kolačićima koje koristimo možete pronaći u našim Pravilima privatnosti.